Propad akciových trhů v USA

    Koncem minulého týdne trhy zachvátila panika po slabších datech z amerického trhu práce (konkrétně růst nezaměstnanosti ze 4,1 % na 4,3 %), které si trh přeložil jako reálnou možnost/hrozbu recese v americké ekonomice a dočasně naboural konsenzus trhu o „měkkém přistání“ (tedy vyhnutí se recesi při poklesu míry inflace k inflačnímu cíli centrální banky). Nervozita na trzích pokračovala i na začátku týdne, kdy v průběhu pondělí pokračoval sestup cen tažený zejména velkými technologickými společnostmi (např. NVIDIA).

    Propad akciových trhů v USA

    Současnou situaci nevnímáme jako start krize na trzích a domníváme se, že silná reakce některých trhů byla poněkud přehnaná (viz Japonsko, které po nejvyšší jednodenní ztrátě od r. 1987 další den tuto ztrátu částečně umazalo). Určité zpomalení americké ekonomiky se dalo očekávat vzhledem k dlouho trvajícím vysokým úrokovým sazbám, které se postupem času více propisují do reálné ekonomiky. Americký FED jasně deklaroval, že nechystá odklon od nastavené monetární politiky, a nevyplní tak očekávání trhů, které nyní počítá s výraznějším poklesem sazeb.

    Současná korekce dle našeho názoru reflektuje již zmíněná o něco horší než trhem očekávaná makrodata z USA, předešlý dlouhý pozitivní vývoj na akciových trzích, nižší prázdninovou likviditu a vysoké ocenění společností. Ano, určitá nervozita na trzích je, avšak stále se jedná pouze o několikadenní korekci akciových trhů a to po výrazném růstu v uplynulých měsících.

    Index S&P500 umazal necelých 8 %, ovšem nyní po zklidnění situace během následujícího dne připsal zisk 1,0 % (údaj platný k 6. 8. 2024). Za celý letošní rok si včetně dividend stále připisuje slušných téměř 10 % (údaj platný k 6. 8. 2024). Korekce některých trhů, případně sektorů (např. Umělá inteligence) byla žádoucí. Část společností se začaly obchodovat na nezdravě vysokých hodnotách s narativem nepřetržitého růstu budoucích zisků. Současná korekce tak dává příležitost nakoupit mnoho zajímavě vyklesaných a levných akcií, popřípadě zainvestovat peníze do fondů za mnohem příznivější ceny.

    V rámci našich portfolií jsme nijak na nastalou situaci nereagovali. Naše portfolia jsou nastavena již po delší dobu více defenzivně (podvážení na akciích) a v rámci regionální alokace jsme podvážení ve vyspělých trzích a zejména v regionu USA, kde naše expozice je ve fondech zaměřených na levnější tituly na americkém trhu a také v amerických small capech (společnostech s malou tržní kapitalizací), kde vidíme v dlouhodobějším horizontu velmi pozitivní vývoj. Nemění se ani náš pohled na středoevropský region, který tvoří významnou část našeho portfolia. Tento region vnímáme velmi pozitivně vzhledem k atraktivnímu ocenění, vysokým dividendám či stále atraktivní nákladovostí pro zahraniční investice v dobách značných geopolitických rizik.

    Situaci na trzích každý den analyzujeme a přizpůsobujeme nastavení portfolia našemu výhledu.


    Roman Jiránek
    Portfolio Manager

     

    Upozornění k publikovaným článkům ›