Průmyslové parky téměř pro každého

  Ptáte se, proč se všichni poslední dobou zajímají o průmyslové nemovitosti? To protože skrývají vyšší výnos, než byty nebo obchodní centra a kanceláře. Zjednodušeně řečeno, nájemníci v průmyslových parcích jsou ochotní zaplatit mírně vyšší nájemné a upsat se na delší dobu, než nájemníci bytů či kancelářských prostor.

  Průmyslové parky téměř pro každého Připravit průmyslový park pro nájemníka jako Tchibo nebo DHL totiž není snadné. Navíc není tak velký tlak na růst ceny nemovitosti, aby také ano, když se bavíme o investicích v řádcích stamilionů.

  V řeči čísel je to tak, že aktuálně vynášejí prémiové bytové prostory jen o trošku více než 3 % ročně. U kancelářských prostor a nákupních galerií jsou výnosy z nájmu většinou kolem 4,5 % ročně s tím, že se opět bavíme o nejžádanějších lokalitách v Praze. Kvalitní průmyslové parky na dobrých adresách budou mít stejnou metodikou výnos kolem 5,5 %. A to je přesně důvodem, proč kolem nich krouží stále větší počet investorů. Výnosy všech typů nemovitostí v posledních letech strmě klesly, především vlivem růstu pořizovacích cen. Proto mají investoři tendence přesunout se do více výnosných segmentů.

  V České republice je tento způsob investice stále velmi málo známý a navíc nedostupný pro obyčejné investory. Nejsnadnější variantou bylo investovat skrz fondy, bohužel často lokalizované v zemích jako Malta nebo Irsko, kde má investování skrz fondy mnohem delší tradici. Tento typ aktiv je navíc možné spravovat v tzv. fondech kvalifikovaných investorů. Český investor tak dříve musel splnit minimální investici 3,5 mil. CZK do jednoho konkrétního fondu. Ta změnou legislativy klesla v roce 2016 na 2 mil CZK (pro Maltské fondy). V Čechách je ale možné investovat již od 1 mil. CZK a navíc investice kombinovat v rámci jedné investiční společnosti.

  Toho využil Conseq Investment Management ve spolupráci s Accolade Industrial. Conseq jako investiční společnost a tvůrce fondů na českém trhu již od roku 1994, Accolade jako zkušený developer a pronajímatel největším průmyslových areálů v ČR. Portfolio fondu Accolade Industrial se od zahájení v roce 2014 rozrostlo natolik, že vlastní nemovitosti už ve třech zemích (Česko, Polsko a Německo). Celková cena těchto nemovitostní dosahuje těžko představitelných 15 miliard CZK, přičemž roční výnos z nájmu, který fond inkasuje, je jedna a čtvrt miliardy CZK. Díky kvalitnímu portfoliu průmyslových parků a využívání bankovního financování pro maximalizaci zisku se fond ukázal jako nadprůměrně výnosný. Svým investorům dodává pravidelné výnosy mezi 8-11 % p.a.

  Chvilku jsme si lámali hlavu jak tento nástroj zapojit i do portfolia klientů majících kolem 1 mil. CZK pod naší správou. Ti už sice kupovali Accolade skrze naše Private Invest obhospodařovaná portfolia. Tam má ale Accolade váhu kolem 2 %. Nejefektivnějším způsobem pro zvýšení váhy tak bylo založení českého Accolade fondu, který bude výhradně nakupovat právě maltský Accolade Industrial Fund. Tuším, že zkušenější čtenáři se právě osypali, proč tak složitou strukturu, která musí navíc být nákladná pro investory. Ale naštěstí tomu tak nebude.

  Český fond bude totiž kupovat méně nákladnou institucionální třídu Accolade Industrial, standardně přístupnou klientům od 20 miliónů CZK. Také obchodní dny sladíme a výsledkem bude velmi podobná výkonnost i pro menší investory. V kombinaci s našimi fondy kvalifikovaných investorů půjde Accolade Industrial fond fondu nakoupit již za 100 000 CZK. Pokud budete chtít podíl na nájmech inkasovaných od nadnárodních společností jako DHL, Assa Abloy nebo Tchibo, je pro Vás Accolade vhodnou příležitostí. Do karet by nám všem mohl hrát obrovský rozvoj E-commerce, kterého jsme svědky v posledních letech.

  Tomáš Kálal
  Senior Relationship Manager skupiny CONSEQ