Repofond do každé rodiny

  V návaznosti na zvyšování sazeb ze strany ČNB a vzhledem k velkému úspěchu fondu Conseq Depozitní+ jsme se rozhodli v červenci založit verzi pro každého, nikoliv jen pro kvalifikované investory. A tak vznikl Conseq Repofond, nejnovější přírůstek do fondové rodiny Conseq. Hlavní myšlenkou bylo zpřístupnit možnosti institucionálního konzervativního investování peněz, které doposud bylo výsadou pouze velkých hráčů, i drobným investorům.

  Repofond do každé rodiny

  Jak generuje Conseq Repofond výnos?

  Dobrou a základní otázkou je, jak vlastně fond investorům zhodnocuje prostředky. Fond k tomu využívá tzv. reverzní repo-operace. Samotná repo-operace je prodej cenných papírů se závazkem jejich zpětného odkupu navýšeného o úrok po uplynutí stanovené doby. Reverzní v tomto případě znamená, že fond je protistranou tohoto obchodu. V praxi z toho vyplývá, že fond koupí cenné papíry (např. pokladniční poukázky), které od něj protistrana po uplynutí stanovené doby (např. 14 dní) odkoupí zpět za cenu navýšenou o úrok (např. 2T repo sazba). Tento nástroj je ve světě financí hojně využívaný jak ze strany komerčních subjektů (banky, pojišťovny atd.) , tak ze strany samotných centrálních bank pro řízení likvidity na trhu.

  Proč však zvolit Conseq Repofond místo standardního spořicího účtu?

  Hned z několika důvodů. Tím prvním je bezkonkurenční výnos. Na klasických spořicích účtech dostupných pro retailové klienty se sazby pohybují 1,5–2 % pod sazbou ČNB. I ve srovnání s termínovanými vklady přináší Conseq Repofond nadvýnos. V tomto případě se však již nejedná o tak vysoký rozdíl jako v případě spořicích účtů. Důležitým rozdílem mezi termínovanými vklady a Repofondem je likvidita, která hraje ve prospěch právě Repofondu. Další neopomenutelnou výhodou je struktura tohoto produktu. Zabalením všech operací na peněžním trhu do fondu se pro investory snižují transakční náklady a získávají i možnost nižšího daňového zatížení. Právě pro fyzické osoby jsou pak výhodou různé daňové výjimky (tzv. časový a množstevní test) pro výnosy z cenných papírů.

  Jaký je zájem o tento fond?

  Za vlády zvýšené inflace se Conseq Repofond stal okamžitě po spuštění hitem tohoto léta. Jak stávající, tak i noví klienti hledají způsoby jak zmírnit dopady inflace na jejich úspory a tak projevili a stále projevují o fond enormní zájem. Fond těmto klientům nabízí velmi nízké riziko v kombinaci se zajímavým výnosem s takřka okamžitou odezvou na změnu sazeb ČNB. Každým týdnem přitékají do fondu stovky milionů korun. V současnosti je již ve fondu přes 1,7 miliardy korun od drobných investorů, kteří zpravidla dosáhnou na mnohem vyšší zhodnocení, než jaké mají na bankovních účtech.  


  Lukáš Hageneder
  Relationship Manager
   

  Upozornění k publikovaným článkům ›