Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit

  Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.

  Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit Globální akciové trhy zatím připisují dle nejširšího indexu MSCI All Country World od začátku roku zhodnocení 20 %. Přitom nejvíce se daří americkým akciím, jejichž index S&P 500 zaznamenal zisk 27 %. Globální dluhopisové trhy připisují dle širokého indexu ICE BofAML Global Government také vysoce nadstandardní zhodnocení 6 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 0,6 % na aktuálních 1,4 %, což je historické minimum.

  Jaký je náš výhled do příštího roku 2020? Vzhledem k tomu, že se kvůli výše uvedenému růstu dostaly valuace akcií i dluhopisů výrazně výše, je třeba do příštího roku optimismus tlumit. S největší pravděpodobností se v příštím roce rekordní rok 2019 opakovat nebude. Valuace akcií jsou momentálně mírně nad dlouhodobými průměry, takže bychom od nich pro příští rok neměli očekávat vyšší zhodnocení než 7 % včetně dividend.

  U dluhopisů je očekávaný výnos otázkou prosté aritmetiky. Vzhledem k průměrnému globálnímu dluhopisovému výnosu do doby splatnosti na úrovni pouhého 1,4 % bychom rozhodně neměli očekávat vyšší zhodnocení než je tato hodnota. Pokud budeme počítat průměrnou inflaci okolo 2% inflačních cílů centrálních bank, reálné výnosy z dluhopisů budou v příštím roce velmi pravděpodobně mírně záporné.

  Valuace neboli ocenění globálních finančních trhů se letos prostě a jednoduše dostalo výrazně výše a u průměrného portfolia 50/50, tedy 50 % akcií a 50 % dluhopisů, bychom neměli počítat s vyšším očekávaným výnosem než 4 % a to před manažerskými poplatky (4 % = 0,5 * 7% akcie + 0,5 * 1,4 % dluhopisy).

  Michal Stupavský
  investiční stratég skupiny CONSEQ