Rok 2022 se zapíše do dějin, nezanechal ani nit suchou

    Až příliš mnoho nových věcí vyzkoušely finanční trhy během loňského roku. Dramatický pohyb sazeb, prudce rostoucí inflace, propady na akciových trzích a především technologických titulech, válečný konflikt s globálním dopadem, krachy kryptoburz, drahé energie, zkrátka číslo 2022 se jen tak nezapomene. V mnohém byl totiž tento rok rekordní.

    Rok 2022 se zapíše do dějin, nezanechal ani nit suchou

    Pro akciové investory byl rok 2022 vůbec nejhorší od hypoteční krize v roce 2008. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal ze své hodnoty přesně jednu pětinu. Překvapivě nejlépe si vedly akcie v Latinské Americe, ty zakončily rok beze změny. Lehce lépe na tom byly evropské akcie, které, měřeno indexem Stoxx 600, klesly o 18 % meziročně. Nejvíce prodělaly investoři na tzv. amerických BIG Tech –10 největších technologických společnostech v USA; jejich index FANG+ propadl o drtivých 40 %. Ano, už ani akcie Tesly nejsou rostoucím zázrakem – jejich hodnota propadla o 65 %, tedy téměř na předcovidový normál. Dalo by se říct, že bublina splaskla. Ale možná to stále není dostatečné.

    Jedním z hlavních důvodů je zavření kohoutku, kterým posledních skoro 15 let tečou peníze zdarma. Centrální banky se, donucené bující inflací, vrhly na zvyšování sazeb. Americký FED ukončil kvantitativní uvolňování. Nutno říct, že centrálním bankám se zatím inflaci nepodařilo zkrotit a zvyšování sazeb bude v tomto roce ještě pokračovat. Minimálně z historie USA (kde se také roztočila inflační spirála v sedmdesátých a osmdesátých letech) víme, že její zvládnutí trvá mnohem déle než pár týdnů nebo měsíců. Byť začne inflace v letošním roce snad už mírně klesat, cesta k inflačním cílům centrálních bank bude ještě trnitá a dlouhá.

    Zvýšené sazby ale konečně přináší příležitosti pro konzervativní investory. Příležitosti jednoduché, likvidní, transparentní a nevídané téměř patnáct let. Dluhopisy totiž v posledním roce poklesly globálně o 16 %, propad nevídaný za poslední dekády. To jen ukazuje, jak razantně sazby rostly. Z trhu se vypařily záhadné emise s negativním výnosem, ty už by si nikdo nekoupil. Naopak průměrný výnos na stejném sledovaném vzorku vládních dluhopisů se vyšplhal na 3,7 %. Tj. na hodnotu, kterou měl těsně před zmiňovanou hypoteční krizí.

    Rok 2023 tak nebude rokem zoufalého hledání pozitivních výnosů. Bude rokem snadno dosažitelného pozitivního výnosu pro konzervativního investora. To, že nebudeme krátkodobě porážet inflaci, si bohužel musíme přiznat všichni. V delším horizontu už to ale není taková marvelovka. Dluhopisový a následně i akciový trh se ukáží v mnohem lepším světle než v uplynulém roce a přestože uslyšíme slovo recese na každém rohu, objeví se příležitosti, o kterých se ještě před pár měsíci nepsalo ani v bulváru.


    Tomáš Kálal
    Ředitel sekce Investment Banking

    Upozornění k publikovaným článkům ›