Rozvíjející se ekonomiky porostou podstatně rychleji než rozvinuté ekonomiky

    • týden na finančních trzích

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý zveřejnila novou prognózu světové ekonomiky. Podle OECD by mělo globální HDP v letošním roce vzrůst o 3,0 % a v příštím roce by měl globální růst mírně zpomalit na 2,7 %. Přitom hlavním a jednoznačným tahounem růstu světové ekonomiky bude i nadále rozvíjející se Asie v čele s Indií, Čínou a Indonésií. Zároveň také platí, že rozvíjející se ekonomiky (emerging economies) porostou jako celek podstatně rychleji než rozvinuté ekonomiky (advanced economies). Podle prognózy OECD tak skupina 20 nejvýznamnějších rozvíjejících se ekonomik v letošním roce v souhrnu poroste o 4,5 %, zatímco skupina 20 nejvýznamnějších rozvinutých ekonomik v souhrnu letos přidá pouze 1,5 %. Přitom jednoznačným nemocným mužem rozvinutých ekonomik je v tuto chvíli Německo, jehož ekonomika by se měla v letošním roce propadnout do recese s poklesem HDP o 0,2 %. Dále na tom úplně dobře není ani Velká Británie, jejíž ekonomika by měla letos vzrůst pouze o 0,3 %.

Rozvíjející se ekonomiky porostou podstatně rychleji než rozvinuté ekonomiky Dluhopisové výnosy do doby splatnosti v posledním období poměrně silně rostou a tržní ceny dluhopisů zrcadlově klesají. Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti, počítaný agenturou Bloomberg, tak pravděpodobně nadobro překonal velice silnou rezistenci na úrovni 4 % a v pátek dosáhl nového 15-letého maxima na úrovni 4,14 %.

Následující tabulka a graf pak ukazují, že průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti v letošním roce vzrostl již o 41 bazických bodů neboli 0,41 procentního bodu. Přitom na nejdůležitějších dluhopisových trzích v USA i Německu rostly dluhopisové výnosy na krátkém i dlouhém konci výnosové křivky. Český dluhopisový trh je v tomto ohledu výjimkou, když český 10-letý výnos do doby splatnosti naopak poklesl a to konkrétně o 37 bazických bodů.


Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se žádné z hlavních tříd investičních aktiv. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 2,7 %, nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond poklesl o 0,5 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity poklesl o 1,1 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›