Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zveřejnila novou prognózu světové ekonomiky. Podle OECD by mělo globální HDP v letošním roce vzrůst o 2,7 % a v příštím roce by měl globální růst mírně zrychlit na 2,9 %. Přitom hlavním a jednoznačným tahounem růstu světové ekonomiky bude i nadále rozvíjející se Asie v čele s Čínou, Indií a Indonésií.

Průměrný roční růst světové ekonomiky v období let 2001 až 2019 činil přibližně 4 % a je proto evidentní, že výše zmíněný očekávaný globální růst v letošním a příštím roce bude poměrně výrazně podprůměrný, a to platí především pro rozvinuté země sdružené právě v organizaci OECD, jejichž růst by se měl v letošním i příštím roce v průměru pohybovat pod 2 %.

Pokud jde o inflaci, zde již přibližně tři kvartály pozorujeme globální dezinflační trend u celkové inflace. Pokud se nicméně podíváme na vývoj jádrové inflace, která odráží fundamentální poptávkové inflační tlaky a která zároveň celkovou míru inflace očišťuje o volatilní položky energií a potravin, je zřejmé, že inflační tlaky jsou i nadále extrémně silné, ne-li vůbec rekordní. A zároveň je třeba si uvědomit, že pokles celkovém míry inflace v posledním třičtvrtě roce byl dán právě výrazným poklesem cen energií, od kterého jádrová inflace abstrahuje. Je proto evidentní, že centrální banky ještě zdaleka nemají s inflací vyhráno a že budou muset udržovat silně zvýšené základní úrokové sazby ještě poměrně hodně dlouho.

Na globálních finančních trzích byl v minulém týdnu relativní klid. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,6 % a nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond svoji hodnotu nezměnil.
Michal Stupavský
Investiční stratég