Hlavním tématem minulého týdne byla záchrana švýcarské banky Credit Suisse. Bance nejprve ve středu poskytla záchrannou úvěrovou linku švýcarská centrální banka. Situace pak vyvrcholila v neděli, kdy bylo oznámeno převzetí Credit Suisse hlavním švýcarským rivalem, bankou UBS. Druhou klíčovou zprávou z uplynulého víkendu pak bylo oznámení americké centrální Fed, které ve spolupráci s dalšími hlavními centrálními bankami podpoří dolarovou likviditu na globálních finančních trzích prostřednictvím nových dolarových swapových linek.
Na finančních trzích proto byla v minulém týdnu přítomna až extrémní volatilita. Pokud jde o akciové trhy, nejširší globální akciový index MSCI All Country World sice ztratil nepatrných 0,1 %, nicméně mezi sledovanými akciovými indexy byly přítomny obrovské diskrepance. Největší ztráty zaznamenaly akcie ve střední Evropě (CECEEUR -8,1 %), zatímco vysoce nadprůměrné zisky připsaly největší, primárně americké, technologické tituly (NYSE FANG+ +9,1 %).
Nadprůměrné zisky připsaly dluhopisy, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond připsal zisk 1,6 %. Přitom se dařilo především vládním dluhopisům, jejichž globální index posílil o 2,1 %. Index českých vládních dluhopisů pak minulý týden posílil o 2,0 %. Na druhou stranu se příliš nedařilo rizikovějším korporátním dluhopisům spekulativní stupně (high-yield), jejichž indexy poklesly přibližně o 1 %. Celkově dluhopisové výnosy do doby splatnosti velmi výrazně poklesly, když průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg poklesl o 25 bazických bodů na 3,48 %. Pokles dluhopisových výnosů do doby splatnosti byl přitom především koncentrován do kratších splatností. Například výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s dvouletou splatností poklesl o masivních 75 bazických bodů na 3,84 %.
Komoditám se v prostředí silně zvýšené rizikové averze nedařilo. Globální komoditní index Bloomberg Commodity poklesl o 1,9 %. Cena severomořské ropy Brent pak dokonce poklesla o 11,9 % na 73 dolarů za barel.

Další klíčovou zprávou z uplynulého týdne je skutečnost, že americká centrální banka Fed za poslední týden zvětšila objem své bilance o přibližně 300 miliard dolarů v návaznosti na implementaci podpůrných opatření na podporu amerického bankovního sektoru. Polovina kvantitativního utahování z posledního roku tak byla efektivně vymazána. Domníváme se, že i vzhledem k oznámení nových dolarových swapových linek s dalšími hlavními centrálními bankami velice pravděpodobně v následujícím období dojde k dalšímu výraznému růstu bilance Fedu, což by mohlo v následujícím období mít nemalé globální proinflační konsekvence.

Michal Stupavský
Investiční stratég