Tržní ocenění společnosti NVIDIA implikuje příliš optimistický vývoj do následujících let

    • týden na finančních trzích

Největší současný miláček investorů, americká společnost NVIDIA, minulou středu reportovala výborné výsledky za první kvartál. Proto příliš nepřekvapí, že je nyní cena jejích akcií na novém historickém maximu. V tomto ohledu by se nicméně měli investoři určitě také ptát, jaký vývoj korporátních fundamentů v následujících letech je implikován prostřednictvím současných valuací a rekordní tržní kapitalizace 2,6 bilionu dolarů, resp. jaký je současný dlouhodobý potenciál dalšího zhodnocení akcií společnosti NVIDIA od současného okamžiku.

K tomuto valuačnímu cvičení nám slouží reverzní model diskontovaného cash flow (reverse-engineered DCF). Na rozdíl od standardního DCF modelu se neptáme, jaké je současná vnitřní hodnota akcie (intrinsic value), ale naopak se ptáme, jaká očekáváná dynamika volného cash flow (free cash flow – FCF) v následujících letech je v současné tržní kapitalizaci zaceněna. Neboli tržní hodnota společnosti (equity value) nám v rámci našeho valuačního modelu musí vyjít na úrovni současné tržní kapitalizace (market cap).

Model si můžete prohlédnout v tabulce níže. Použil jsem diskontní sazbu (weighted average cost of capital – WACC) 12,8 % z terminálu Bloomberg, a dále standardně používanou a zároveň poměrně konzervativní úroveň očekávaného terminálního růstu FCF od roku 2034 na úrovni 4 %, tzn. reálný růst 2 % a inflace také na 2 %.
Model pak implikuje, že by NVIDIA musela za deset let zvýšit tvorbu volného cash flow ze současných 27 miliard dolarů na 504 miliard dolarů v roce 2033! To přitom odpovídá průměrnému ročnímu růstu (CAGR) volného cash flow do roku 2033 na úrovni 34 %! Jaká je pravděpodobnost realizace tohoto scénáře si každý investor musí odhadnout sám.

V každém případě platí, že současné roční volné cash flow nehodnotnější firmy na světě, Microsoftu, činí 71 miliard dolarů, takže NVIDIA by musela být za deset let oproti Microsoftu na sedminásobku! Sama NVIDIA by pak musela své současné FCF dostat téměř na dvacetinásobek!

Tržní ocenění společnosti NVIDIA implikuje příliš optimistický vývoj do následujících let Zdroj: Bloomberg; Conseq

Zdroj: Bloomberg; Conseq

Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se akciím, dluhopisům, ani komoditám. Globální komoditní index MSCI All Country World odepsal 0,4 %, globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal 0,5 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return odepsal 0,6 %.
Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›