TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Akciové trhy pokračovaly v mírném růstu

    • týden na finančních trzích

Na globálních finančních trzích v minulém týdnu pokračovala pozitivní nálada. Po společnosti Pfizer oznámila úspěšné testy s vakcínou proti koronaviru také společnost Moderna. Navíc prezidentka ECB Christine Lagardeová v minulém týdnu několikrát zopakovala, že ECB velice pravděpodobně na příštím prosincovém zasedání rozhodne o dalším zintenzivnění monetárních stimulů. To také podpořilo tržní sentiment.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Akciové trhy pokračovaly v mírném růstu

Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,6 % a dostal se na další historické maximum. Z regionálního hlediska se tentokrát více dařilo rozvíjejícím se trhům, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o 1,8 %. Rozvinuté trhy dle indexu MSCI World posílily o 0,4 %. Nadprůměrně se opět vedlo středoevropskému regionu, jehož akciový index CECEEUR zaznamenal vysoce nadstandardní zisk 4,1 %. Naopak americký akciový index S&P 500 odepsal 0,8 % s tím, jak v USA rapidně přibývá nově nakažených.

Globální dluhopisové trhy zaznamenaly dle nejširšího globálního indexu Bloomberg Barclays výborný týden, když připsaly zisk 0,7 %, přičemž průměrný globální výnos do doby splatnosti poklesl o 0,04 % na 0,87 %.

Globální komoditní index S&P GSCI připsal zisk 2,6 %. Cena ropy Brent vzrostla o 5,1 % na úroveň 45 dolarů za barel. Zlato naopak pokleslo o 0,7 % na úroveň 1872 dolarů za trojskou unci.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›