TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové pokračovaly v mírném poklesu

    • týden na finančních trzích

Globální akciové trhy v minulém týdnu pokračovaly v mírném poklesu na pozadí finiše americké předvolební kampaně, sílící druhé vlny globální pandemie a horších makroekonomických dat. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World oslabil o 0,2 %.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové pokračovaly v mírném poklesu Z regionálního hlediska se hůře dařilo rozvinutým trhům, jejichž index MSCI World oslabil o 0,4 %. Naopak rozvíjející se trhy dokázaly posílit, když index MSCI Emerging Markets zaznamenal solidní zisk 1,1 %.

Index globálních dluhopisových trhů Bloomberg Barclays opět nepatrně posílil o 0,1 %, přičemž průměrný globální výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,04 % na 0,92 %. Přitom globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti se přiblížil historickému maximu z loňského roku na úrovni 16 bilionů dolarů.

Globální komoditní index S&P GSCI odepsal 1,1 %. Cena ropy Brent poklesla o 2,7 % na úroveň 42 dolarů za barel. Zlato nepatrně posílilo o 0,1 % na úroveň 1902 dolarů za trojskou unci.

Investoři v minulém týdnu intenzivně sledovali vývoj na turecké liře, která pokračovala v oslabování. Dnes ráno se dokonce turecká lira vůči americkému dolaru dostala na nové historické minimum, když překonala hranici 8 tureckých lir za dolar. Mezinárodní investoři se obávají stále silného růstu nových úvěrů v turecké ekonomice, stále velkého deficitu běžného účtu platební bilance a v neposlední řadě slovních přestřelek mezi tureckými představiteli a představili Evropské unie a USA.

V tomto týdnu budou investoři s napětím vyhlížet čtvrtek, kdy proběhne pravidelné zasedání Evropské centrální banky. Očekává se, že by ECB mohla naznačit navýšení objemu programu kvantitativního uvolňování v důsledku zásadně negativních dopadů pandemie Covid-19 na evropskou ekonomiku.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornění k publikovaným článkům ›