TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové trhy kvůli negativnímu sentimentu poklesly

    • týden na finančních trzích

Hlavní událostí minulého týdne byla skutečnost, že Mezinárodní měnový fond ve středu výrazně snížil výhled na dynamiku světové ekonomiky. Zatímco v dubnu očekával, že světová ekonomika v letošním roce poklesne o 3 %, v aktualizované prognóze očekává propad o 4,9 %. Zároveň by mělo být hospodářské oživení v příštím roce slabší.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové trhy kvůli negativnímu sentimentu poklesly V dubnu očekával MMF růst světové ekonomiky v roce 2021 o 5,8 %. V aktuální prognóze nicméně MMF očekává růst nižší na úrovni 5,4 %. MMF zároveň zdůraznil, že s aktuální prognózou je spjato obrovské riziko a nejistota. V neposlední řadě začal zejména v USA výrazně růst počet nových případů Covid19. Investiční sentiment se tak obrátil do negativního směru.

Ve výsledku za celý týden nejširší globální akciový index MSCI All Country World poklesl o 2,1 %. Z regionálního pohledu se více dařilo rozvíjejícím se trhům, které dle indexu MSCI Emerging Markets poklesly pouze o 0,2 %. Rozvinuté trhy dle indexu MSCI World odepsaly 2,3 %.

Index globálních dluhopisových trhů Bloomberg Barclays posílil nepatrně o 0,2 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 0,03 % na 0,95 %. Indexy korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield) ztratily přibližně půl procenta.

Globální komoditní index S&P GSCI poklesl o 2,9 %. Cena ropy Brent poklesla o 2,8 % na úroveň 41 dolarů za barel.

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.


 

Upozornění k publikovaným článkům ›