TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové trhy silně rostly

    • týden na finančních trzích

Fed mění strategii měnové politiky. Změnu oznámil ve čtvrtek 27. srpna. Americká centrální banka nově nebude cílovat inflaci na 2 %, nýbrž se bude v průběhu času soustředit na dosahování průměrné inflace na 2 % (average inflation targeting – AIT).

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Globální akciové trhy silně rostly Znamená to, že v situaci podstřelování 2% tempa růstu cen bude možné prostřednictvím agresivnější měnové politiky podpořit inflaci právě nad tento 2% cíl. V opačné situaci bude možné učinit taková opatření, aby se tempo růstu cen dostalo pod 2 %. Cílování průměrné inflace bude Fedu poskytovat možnost po určitou dobu přestřelovat či podstřelovat inflační cíl tak, aby se v průměru tempo růstu cenové hladiny dostalo právě ke 2 %. Fed tak bude od nynějška v rámci svého duálního mandátu o něco více upřednostňovat trh práce a tvorbu nových pracovních míst.

Globální akciové trhy dle nejširšího indexu MSCI All Country World v uplynulém týdnu posílily o velmi výrazných 2,7 % a od začátku roku jsou již v plusu 3,8 %.

Index globálních dluhopisových trhů Bloomberg Barclays posílil o 0,1 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,05 % na 0,92 %.

Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 1,9 %. Cena ropy Brent vzrostla o 1,6 % na úroveň 45 dolarů za barel. Zlato posílilo o 1,5 % na úroveň 1967 dolarů za trojskou unci.

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›