TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Nejhorší týden pro akcie od března

    • týden na finančních trzích

Globální akciové trhy v minulém týdnu pokračovaly poklesu, jehož intenzita se nicméně oproti předchozím týdnům výrazně zvýšila v důsledku prudce rostoucích číslech o nově nakažených koronavirem na obou březích Atlantiku. Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World oslabil o 5,3 %.
 

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Nejhorší týden pro akcie od března Z regionálního hlediska se opět hůře dařilo rozvinutým trhům, jejichž index MSCI World oslabil o 5,7 %. Rozvíjející se trhy dle indexu MSCI Emerging Markets oslabily „pouze“ o 2,9 %.

Index globálních dluhopisových trhů Bloomberg Barclays tentokrát oslabil o 0,4 %, přičemž průměrný globální výnos do doby splatnosti poklesl o 0,01 % na 0,91 %. Přitom globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti se přiblížil historickému maximu z loňského roku na úrovni 16,5 bilionů dolarů.

Globální komoditní index S&P GSCI odepsal také výrazných 5,0 %. Cena ropy Brent poklesla o 10,3 % na úroveň 37 dolarů za barel. Zlato oslabilo o 1,3 % na úroveň 1880 dolarů za trojskou unci.

Ve čtvrtek zasedala Evropská centrální banka. Žádné změny v nastavení měnové politiky jsme se nicméně nedočkali. ECB ovšem naznačila, že na svém příštím zasedání v prosinci pravděpodobně oznámí další zintenzívnění podpory ekonomiky eurozóny.

Investoři momentálně s napětím pozorují finiš americké předvolební kampaně. Volí se zítra, tedy v úterý. Přestože má Joe Biden v průzkumech poměrně výrazný náskok, konečný výsledek voleb je přesto značně nejistý.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.


 

Upozornění k publikovaným článkům ›