TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Růst akciových trhů se zastavil

    • týden na finančních trzích

Událostí uplynulého týdne byl růst ceny zlata, které se poprvé od roku 2011 dostalo na úroveň 1900 dolarů za trojskou unci. Za minulý týden zlato posílilo o 5 % a od začátku roku je už o 25 % silnější. Zlato táhnou nahoru extrémně uvolněné měnové politiky klíčových centrálních bank, resp. programy nákupů aktiv neboli kvantitativní uvolňování.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH – Růst akciových trhů se zastavil Co se nicméně týče globálních akciových trhů, ty za uplynulý týden zpevnit nedokázaly. Ve výsledku za celý týden nejširší globální akciový index MSCI All Country World svoji hodnotu nezměnil. Z regionálního pohledu se více dařilo rozvíjejícím se trhům, jejichž index MSCI Emerging Markets posílil o 0,5 %. Rozvinuté trhy dle indexu MSCI World oslabily o 0,1 %.

Index globálních dluhopisových trhů Bloomberg Barclays posílil velice výrazně o 1,1 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti poklesl o 0,04 % na nové historické minimum 0,87 %. Dluhopisy jako třída aktiv jsou tak momentálně nejdražší v historii.

Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 1,4 %. Cena ropy Brent posílila mírně o 0,5 % a zůstala na úrovni 43 dolarů za barel.

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›