Nejširší globální akciový index MSCI All Country World minulý týden nepatrně o 0,3 % poklesl. Zdá se proto, že akciovým trhům do určité míry dochází dech. S tím, jak se totiž blíží druhá polovina roku, investoři se čím dál více začínají dívat na prognózy růstu světové ekonomiky na rok 2022, které oproti letošnímu roku indikují o něco slabší makroekonomickou dynamiku. Dle konsenzuálního odhadu FocusEconomics by měla v letošním roce světová ekonomika vzrůst o 5,5 %, zatímco v příštím roce by to již mělo být „pouze“ 4,2 %.
V minulém týdnu se nedařilo ani dluhopisovým trhům, neboť nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,4 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,03 procentního bodu na 1,13 %. Výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností vzrostl o 0,07 procentního bodu na 1,63 %. Výkonnost indexů korporátních dluhopisů se také pohybovala kolem nuly.
Na druhou stranu se poměrně dobře i nadále dařilo komoditám. Globální komoditní index S&P GSCI přidal 2,4 %. Cena barelu severomořského Brentu vzrostla o 1,7 % na 67 dolarů. Naopak zlato mírně o 0,6 % oslabilo na úroveň 1768 dolarů za trojskou unci.
Pokud bychom se podívali na výkonnost od začátku roku, akciové trhy jsou na tom velice dobře, neboť nejširší globální akciový index MSCI All Country World připisuje vysoce nadstandardní zisk 8,6 %. Je ovšem otázkou, do jaké míry bude moci tento strmý růstu pokračovat po zbytek roku, neboť akciové valuace jsou momentálně nejvyšší v historii, dokonce ještě vyšší než při technologické bublině v roce 2000. Globální valuace Z-Score totiž aktuálně činí 2,6, což znamená, že globální akciové valuace se pohybují přibližně 2,6 směrodatné odchylky nad dlouhodobými historickými průměry, což je skutečně bezprecedentní.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.