TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Americké akcie se po 11 letech dostaly do medvědího trhu

    • týden na finančních trzích

Americké akcie se po 11 letech dostaly do medvědího trhu, který je definován jako více než 20% pokles od tržního vrcholu, v tomto případě v polovině února. Za celý týden globální akciové trhy poklesly o 12 % a od začátku roku jsou ve 20% mínusu. 

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Americké akcie se po 11 letech dostaly do medvědího trhu
  • Americká centrální banka uvolní 700 miliard dolarů. Snížila také úrokovou sazbu
  • Japonská ekonomika je v recesi. Koncem roku 2019 klesala tempem 7,1 procenta
  • Lídři EU zavedou opatření na obranu před finanční krizí
  • Německá a italská ekonomika kvůli koronaviru zpomalují
  • Itálie vyčlení na podporu ekonomiky 25 miliard eur
  • Růst britské ekonomiky se v lednu nečekaně zastavil
  • Britská centrální banka reaguje na koronavirus. Snížila úrok na minimum 0,25 procenta
  • Rusové připravují intervenci na podporu měny. Oslabila kvůli pádu cen ropy
  • Světové centrální banky zakročily proti viru, ČNB zatím váhá
  • Zlato je nejdražší za osm let. Cenu podpořila klesající ropa a koronavirus
  • Přebytek zahraničního obchodu ČR v lednu klesl na 15,1 miliardy
  • Inflace v Česku zrychlila na 3,7 procenta. Podražily potraviny i bydlení
  • Růst Česka může být letos poloviční, dopady koronaviru odezní až ve druhém pololetí
  • Válka o cenu ropy zlevní Čechům benzin pod 30 korun
  • Zásah ČNB kvůli koronaviru není nutný, shodli se Rusnok s Babišem
Více informací níže.


Na vině je samozřejmě masivní šíření epidemie koronaviru v Evropě a USA. Naštěstí to vypadá alespoň v Číně tak, že zde již máme kulminaci nově nakažených za sebou. Bohužel tady u nás v Evropě, resp. Česku nás to nejhorší teprve čeká. Navíc o předminulém víkendu se nedohodl ropný kartel OPEC v čele se Saudskou Arábií s Ruskem na výrobních škrtech, takže cena ropy tento týden sletěla o stěží uvěřitelných 25 % a od začátku roku je téměř na poloviční ceně. Aktuálně se barel severomořského Brentu obchoduje na úrovni 34 dolarů. Ani globální dluhopisové trhy nezůstaly výprodejům ušetřeny s tím, jak se investoři snažili dostat k likviditě. Globální dluhopisový index tak ve výsledku za minulý týden odepsal 4 %. Ještě hůře na tom byly korporátní dluhopisy. Globální index korporátních dluhopisů neinvestičního stupně (high-yield) za týden odepsal dokonce 9 %. Zlato také výrazně propadlo, konkrétně o 9 %. V neděli přispěchal s další pomocí americký Fed, když snížil základní úrokovou sazbu o jeden procentní bond až k nule do pásma 0-0,25 %. Dále oznámil nový masivní program kvantitativního uvolňování, tedy nákupů aktiv, v objemu 700 mld. dolarů. Začátek obchodování v novém týdnu zatím vypadá „relativně“ optimisticky, když asijské akcie ztratily „pouze“ kolem 3 % a podobně jsou na tom zatím akcie v Evropě, když prozatím klesají o 5 %. Co bych vám momentálně doporučil? Musíte přijmout fakt, že velmi vysoká volatilita neboli kolísavost investičních aktiv tady s námi ještě nějakou dobu určitě zůstane. Na to si musíte jako drobní investoři prostě zvyknout. Hlavní je nicméně nepanikařit, udržet nervy a emoce na uzdě, a nezačít bezhlavě v afektu prodávat zrovna ve chvíli, kdy je úroveň tržního strachu nejvyšší. Naopak! Dlouhodobě úspěšní investoři vykazují tu vlastnost, že dokáží identifikovat zajímavé investiční příležitosti tehdy, kdy je strach na trhu nejvyšší, tj. právě v těchto divokých dnech. Přeji vám pokud možno klidný týden.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Americká centrální banka uvolní 700 miliard dolarů. Snížila také úrokovou sazbu

Měnový výbor centrální banky USA v neděli opět snížil základní úrokovou sazbu - tentokrát o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 procenta. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv ve výši nejméně 700 miliard dolarů (16,5 bilionu korun). Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie nového koronaviru. Podle Evropské centrální banky spouštějí hlavní světové centrální banky společnou operaci, jejímž cílem je zajistit, aby byl v pondělí na trhu dostatek likvidity. Do akce je kromě ECB a Fedu zapojena ještě britská, japonská, kanadská a švýcarská centrální banka, uvádí měnový výbor ECB. Fed bude udržovat úrokové sazby blízko nuly, dokud si nebude jistý, že je krize zažehnána, uvedla banka ve svém sdělení. Americká centrální banka dnes také oznámila, že nakoupí pokladniční poukázky za 500 miliard dolarů a hypoteční cenné papíry za 200 miliard dolarů. Fed úroky snížila nečekaně už podruhé za méně než dva týdny.
 

Japonská ekonomika je v recesi. Koncem roku 2019 klesala tempem 7,1 procenta

Japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o 7,1 procenta, což je nejvíce zhruba za pět let. Důvodem bylo mimo jiné zvýšení daně z obratu a z části i devastující tajfun. Konečná data dnes zveřejnila japonská vláda. Výsledek posiluje obavy z recese, jejíž riziko zvyšuje také hospodářský dopad šíření nového typu koronaviru.
 

Lídři EU zavedou opatření na obranu před finanční krizí

Evropští lídři se shodli, že zavedou veškerá potřebná opatření, aby zabránili finanční a ekonomické nestabilitě v důsledku šíření nového koronaviru. Po úterní telekonferenci prezidentů a premiérů států Evropské unie to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Německá a italská ekonomika kvůli koronaviru zpomalují

Německá ekonomika letos, poprvé od finanční krize v roce 2009, klesne. Uvedl to v úterý šéfekonom Deutsche Bank Stefan Schneider, který pokles připisuje šíření koranaviru. Předpokládá, že se německý hrubý domácí produkt sníží o 0,2 procenta.
 

Itálie vyčlení na podporu ekonomiky 25 miliard eur

Itálie kvůli šíření nového koronaviru vyčlení na pomoc ekonomice 25 miliard eur (téměř 643 miliard Kč). Oznámil to ve středu italský premiér Giuseppe Conte. Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o finančním balíčku za 7,5 miliardy eur (193 miliard Kč). V souvislosti s vyhlášením celostátní karantény a dopadem, který to bude mít na ekonomiku, se ale vláda finanční pomoc rozhodla výrazně zvýšit.
 

Růst britské ekonomiky se v lednu nečekaně zastavil

Britská ekonomika v lednu nečekaně zastavila růst, zatímco v prosinci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,3 %. Analytici přitom očekávali, že ekonomika přidá 0,2 procenta. Stagnaci britské hospodářství ale vykázalo i v uplynulých třech měsících do konce ledna, oznámil ve středu britský statistický úřad.
 

Britská centrální banka reaguje na koronavirus. Snížila úrok na minimum 0,25 procenta

Britská centrální banka ve středu na mimořádném zasedání nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %. Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli referendu o brexitu snížila na minimum. Sazba je dokonce teď níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.
 

Rusové připravují intervenci na podporu měny. Oslabila kvůli pádu cen ropy

Ruská centrální banka připravuje intervenci na podporu měny, rozhodla se tak poprvé po pěti letech. Ruský rubl totiž po kolapsu cen ropy oslabil k dolaru na čtyřleté minimum. Banka v úterý uvedla, že začne na devizových trzích preventivně prodávat cizí měny, aby omezila celkovou kolísavost. Není ale jasné, v jak velkém rozsahu bude takto banka intervenovat.
 

Světové centrální banky zakročily proti viru, ČNB zatím váhá

Centrální banky po celém světě se předhánějí, která rychleji srazí úrokové sazby. Cílem je ulevit ekonomice a trhům, které zasáhla panika kolem šíření nového koronaviru. Guvernér ČNB Jiří Rusnok říká, že to zatím není třeba.
 

Zlato je nejdražší za osm let. Cenu podpořila klesající ropa a koronavirus

Cena zlata v pondělí vystoupila nad 1700 dolarů za troyskou unci, a je nejdražší od konce roku 2012. K jejímu růstu přispívá nervozita kolem šíření nového koronaviru a jeho dopadů na ekonomiku, přidává se ale i kolaps cen ropy a s tím spojená snaha odvracet se od rizikovějších aktiv.
 

Přebytek zahraničního obchodu ČR v lednu klesl na 15,1 miliardy

Přebytek zahraničního obchodu ČR v lednu meziročně klesl o 2,4 miliardy korun na 15,1 miliardy. Negativně se na tom podepsalo mimo jiné obchodování s počítači, naopak pozitivní vliv měl zejména obchod s auty. Podle analytiků lednové výsledky nepřekvapily, od února se v nich začne projevovat vliv nového typu koronaviru. Letos proto ekonomové neočekávají oživení zahraniční poptávky.
 

Inflace v Česku zrychlila na 3,7 procenta. Podražily potraviny i bydlení

Spotřebitelské ceny v únoru zrychlily meziroční růst na 3,7 procenta z lednových 3,6 procenta. Ceny tlačily nahoru zejména rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné, elektřina či vodné a stočné. Vedle toho zdražily i potraviny a alkohol.
 

Růst Česka může být letos poloviční, dopady koronaviru odezní až ve druhém pololetí

Šíření koronaviru v Evropě může srazit letošní růst domácí ekonomiky až o polovinu. Hovoří o tom odhady ekonomů, podle kterých by Česko v důsledku razantního postupu viru zbrzdilo svůj růst ze dříve očekávaných dvou až na jedno procento.
 

Válka o cenu ropy zlevní Čechům benzin pod 30 korun

Saúdská Arábie rozehrála cenovou válku o ropu. Řidiči v Česku z toho budou profitovat díky levnějším pohonným hmotám. Ceny se mohou do konce března snížit o 1,50 koruny a během dubna o další desetihaléře.
 

Zásah ČNB kvůli koronaviru není nutný, shodli se Rusnok s Babišem

Připravenost české ekonomiky na dopady šíření koronaviru je velmi dobrá, a to jak ze strany vlády, tak i centrální banky. Po středečním setkání s premiérem Andrejem Babišem to uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Premiér ani šéf centrální banky nevidí potřebu plošně řešit splátky hypoték při výpadku výdělku kvůli koronaviru. Podle Rusnoka banky samy počkají.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.