TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Fed oznámil nákupy korporátních dluhopisů s neinvestičním ratingem

    • týden na finančních trzích

Nejvýznamnější zprávou minulého týdne byla skutečnost, že Fed v pátek oznámil nákupy korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield). Učinil tak poprvé v historii a kvantitativní uvolňování (QE) tak dostalo další zcela nový rozměr. Teď už jen Fedu zbývá oznámit nákupy akcií po vzoru Bank of Japan. Fed rovněž oznámil další programy nákupů aktiv, například na podporu drobných podnikatelů a municipalit.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Fed oznámil nákupy korporátních dluhopisů s neinvestičním ratingem
  • Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 %
  • MMF dočasně odpustí splácení dluhu 25 zemím bojujícím s pandemií
  • V části Japonska má být vyhlášen nouzový stav, na podporu ekonomiky půjdou biliony jenů
  • Čínský vývoz a dovoz klesl méně, než se čekalo. Vyhlídky zůstávají nejisté
  • Covid-19 ochromil 90 procent autoprůmyslu, sdružení chce prodloužení programu Antivirus
  • Nouzový stav v ČR paralyzuje pětinu aktivních živnostníků, ukázala analýza
  • Česká  inflace v březnu zpomalila. Zdražily potraviny, naopak zlevňují pohonné hmoty
Více informací níže.


Ceny rizikových aktiv ve výsledku prudce vzrostly. Globální akciové trhy posílily o 11 %, nejvíce se přitom dařilo akciím v USA, které přidaly dokonce 12 %. Zaostávaly akcie z rozvíjejících se trhů, které přidaly „pouze“ 7 %. Díky Fedu také silně rostly ceny korporátních dluhopisů s neinvestičním spekulativním ratingem (high-yield), jejichž globální index posílil masivně o 5 %. Druhou klíčovou zprávou byla dohodu kartelu OPEC s Ruskem na snížení produkce ropy v květnu a červnu o 9,7 milionů barelů denně, což přibližně odpovídá desetině globální produkce. Ceny ropy vzrostly, nicméně od začátku roku je stále níže o přibližně polovinu. Dolar měl tendenci v prostředí příznivé rizikové averze mírně oslabovat. Index DXY, jenž měří výkonnost dolaru vůči ostatním hlavním světovým měnám, oslabil o 1 %. Koruna posílila vůči euru i dolaru o přibližně 2 %. Bezpečný přístav zlato pokračovalo v silném růstu, minulý týden o 7 %. Přitom od začátku roku je zlato silně již o 15 % a aktuálně se obchoduje na úrovni 1766 dolarů za trojskou unci. Co se týče vývoje globální pandemie koronaviru, klíčové křivky již začaly vykazovat mírně pozitivní tendenci, a to na obou březích Atlantiku. Vlády tak pomalu začínají opatrně tvrdá preventivní opatření zmírňovat. Tento týden začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. Ta již bude negativně ovlivněna globální pandemií. Očekává se, že například zisky amerických společností meziročně poklesnou o více než 7 % (FactSet). Fundamenty jsou tedy dosti negativní a jenom díky centrálním bankám v čele s americkým Fedem jsou globální akciové trhy o začátku roku v mínusu „pouze“ -18 %.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 %

Pandemie nemoci covid-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 procenta, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). Více než čtyři pětiny lidí z celosvětové pracovní síly žijí na místech, kde jsou pracoviště zcela, nebo částečně uzavřená.
 

MMF dočasně odpustí splácení dluhu 25 zemím bojujícím s pandemií

Mezinárodní měnový fond odpustí na šest měsíců splácení dluhu 25 nejchudším členským zemím v rámci svého programu Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT). Tyto země tak budou mít více finančních zdrojů na boj s koronavirem. Oznámila to výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgievová.
 

V části Japonska má být vyhlášen nouzový stav, na podporu ekonomiky půjdou biliony jenů

Japonská vláda ekonomiku zasaženou dopady koronaviru povzbudí 108 biliony jenů (zhruba 25 bilionů Kč). Přislíbil to japonský premiér Šinzó Abe. Částka odpovídá 20 procentům ročního hospodářského výkonu země a je vyšší než balíček opatření schválený na utlumení finanční krize z roku 2009.
 

Čínský vývoz a dovoz klesl méně, než se čekalo. Vyhlídky zůstávají nejisté

Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 6,6 procenta, což bylo výrazně méně, než se kvůli koronavirové nákaze čekalo. Dovoz pak klesl jen o 0,9 procenta. Bilance zahraničního obchodu skončila v přebytku 19,9 miliardy USD (488 miliard Kč), zatímco v lednu a v únoru byla v deficitu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil čínský celní úřad.
 

Covid-19 ochromil 90 procent autoprůmyslu, sdružení chce prodloužení programu Antivirus

Kvůli epidemii covid-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České republice, z toho zhruba třetina firem byla nucena zastavit výrobu. Současná situace ohrožuje až 150.000 přímých pracovních míst a až osm procent hrubého domácího produktu. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).
 

Nouzový stav v ČR paralyzuje pětinu aktivních živnostníků, ukázala analýza

Podnikání muselo v čase tvrdých opatření proti šíření koronaviru podle poradenské firmy Bisnode zavřít 204.000 fyzických osob - podnikatelů. Zprostředkovaně se toto nařízení dotklo dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem.
 

Česká  inflace v březnu zpomalila. Zdražily potraviny, naopak zlevňují pohonné hmoty

Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 procenta z únorových 3,7 procenta. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje.



Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.