TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Globální akciové trhy pokračovaly v růstu

    • týden na finančních trzích

V uplynulém týdnu jsme se z globální ekonomiky nedozvěděli nic zásadně nového. Nově příchozí makroekonomická data pouze potvrdila, že se momentálně globální ekonomika nachází v nejhlubším hospodářském útlumu od Velké deprese ve 30. letech minulého století.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Globální akciové trhy pokračovaly v růstu Pro české investory bylo událostí týdne čtvrteční snížení úrokových sazeb České národní banky. Česká měnová autorita snížila základní úrokovou sazbu, dvoutýdenní reposazbu, o 0,75 procentního bodu z 1,0 % na 0,25 %. Česká národní banka trhy opět překvapila, neboť ekonomové očekávali snížení pouze o půl procentního bodu. Koruna nicméně na oznámení příliš nereagovala.

I nadále platí, že pokles úrokových sazeb nebude příliš účinným lékem s ekonomickými následky současné nepříznivé situace a hlavní tíha tak leží na opatřeních vlády. Toho si je centrální banka vědoma a sami představitelé České národní banky označují snižování úrokových sazeb spíše jako signalizační efekt.

Globální akciové trhy dle nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World posílily o 2,4 %. Relativně nejvíce se dařilo americkým akciím, které dle indexu S&P 500 připsaly zisk 3,5 %. Globální dluhopisový index Bloomberg Barclays odepsal 0,8 %, když se průměrný globální výnos do doby splatnosti zvýšil o 0,03 % na úroveň 1,05 %. Poměrně dobrý týden za sebou měly na druhou stranu komodity, jejichž globální index S&P GSCI přidal 7,2 %. Cena severomořského Brentu výrazně posílila o 17 % na úroveň 31 dolarů za barel. Cena černého zlata je nicméně i tak od začátku roku ani ne poloviční.

Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›