TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Globální akciové trhy připsaly mírné zisky

    • týden na finančních trzích

V uplynulém týdnu byla zveřejněna data o HDP v USA i eurozóně za první čtvrtletí. Americké HDP pokleslo o 1,2 % mezikvartálně a jednalo se tak o nejhlubší hospodářský propad od posledního čtvrtletí roku 2008. HDP v eurozóně pokleslo dokonce o 3,8 % mezikvartálně, což je nejsilnější ekonomický pokles minimálně od roku 1970. Přitom druhé čtvrtletí bude ještě podstatně horší.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Globální akciové trhy připsaly mírné zisky V USA se ekonomický pokles v aktuálním čtvrtletí odhaduje až kolem úrovně 10 %. Kritická zůstává situace na americkém trhu práce, když v týdnu skončeném dne 24. dubna činily nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti dalších 3,8 milionu, tudíž za posledních šest týdnů, od vypuknutí globální pandemie, činí počet nově nezaměstnaných osob již 30 milionů.

Ve středu zasedala americká centrální banka Fed. Nic mimořádného se investoři tentokrát nedozvěděli. Fed ponechal nastavení základní úrokové sazby fed funds rate v pásmu 0-0,25 %. Přitom hodnocení aktuální hospodářské situace a výhledu americké ekonomiky bylo o něco pesimističtější, než ekonomové očekávali. Nyní se zdá, že na ekonomické oživení ve tvaru písmene „V“ můžeme prozatím zapomenout. Spíše to momentálně vypadá na tvar písmene „U“, což znamená, že současný ekonomický útlum a následné oživení budou trvat déle, než se ekonomové dříve domnívali. Ve čtvrtek pak zasedala Evropská centrální banka a ani na tomto poli jsme se žádných zásadních novinek nedočkali. Sluší se přitom dodat, že ECB prozatím neoznámila, na rozdíl od očekávání některých investorů a analytiků, zvýšení objemu nákupů aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování.

Globálním finančním trhům se nicméně v uplynulém týdnu dařilo poměrně dobře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World posílil o 1,3 %, když se dobře dařilo prakticky všem regionálním trhům. Od začátku roku je globální akciový index již v „pouze“ 15% mínusu. Dařilo se rovněž globálním dluhopisům trhům, které zaznamenaly zisk v průměru kolem jednoho procenta. Cena ropy se vydala směrem vzhůru. Severomořský Brent posílil o 23 % na úroveň 26 dolarů za barel.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›