TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Konečně mírné zlepšení tržního sentimentu

    • týden na finančních trzích

Minulý týden se věci pohnuly k lepšímu, minimálně co se týče vývoje na globálních finančních trzích. Poděkovat za to můžeme především dvěma klíčovým centrálním bankám, americkému Fedu a Evropské centrální bance.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Konečně mírné zlepšení tržního sentimentu
  • Hrozí propad HDP o 30-50 %. Experti přirovnávají krizi k rozpadu SSSR
  • Globální ekonomika klesne, země budou chtít úvěry, uvedl MMF
  • Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
  • Burza v Šanghaji je jedničkou v primárních nabídkách, navzdory pandemii COVID-19
  • Odložení splátek úvěrů podle odborníků může firmám pomoci
Více informací níže.


Fed v pondělí oznámil [neomezené] nákupy prakticky všech dluhových cenných papírů s výjimkou korporátních dluhopisů neinvestičního spekulativního stupně (high-yield). Pojem kvantitativní uvolňování tak dostalo nový rozměr. Taktéž ECB začala evropský dluhopisový trh svými nákupy masivně podporovat. Navíc americká administrativa schválila největší fiskální balíček v historii v objemu přes dva biliony dolarů. Finanční trhy tak ve výsledku masivní šíření pandemie COVID19 v Evropě a USA ignorovaly. Ignorovaly i tu skutečnost, že nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti za minulý týden (jobless claims) v USA dosáhly nového historického maxima, stěží uvěřitelných 3,28 milionu. Globální akciové trhy tak ve výsledku začaly silně růst a hlavní indexy si za minulý týden připsaly přibližně 10% zisky. Výrazně se dařilo také dluhopisům, vládním i korporátním. Index českých vládních dluhopisů za celý týden připsal zisk 1,4 %. Nicméně například cena ropy pokračovala v poklesu. Severomořský Brent za minulý týden odepsal dalších 8 % a momentálně se obchoduje za 25 dolarů. Pověst bezpečného přístavu potvrdilo zlato, které za minulý týden připsalo zisk 10 % a od začátku letošního roku je v 7% plusu. Udrží se pozitivní sentiment na akciových trzích i v tomto týdnu? Asijské akciové trhy zakončily dnešní obchodování v mínusu, tudíž se na ně přesunul negativní sentiment z pátku. V každém případě musíme počítat s tím, že velmi vysoká volatilita neboli kolísavost cen rizikových aktiv bude i v tomto týdnu pokračovat.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Hrozí propad HDP o 30-50 %. Experti přirovnávají krizi k rozpadu SSSR

Koronavirová krize v Evropě bude mít pravděpodobně ekonomický dopad, jaký jsme za našich životů nezažili. S tímto varováním vystoupili v komentáři pro server Politico ekonomové Richard Simmons a Nigel Culckin, politolog Giuseppe Littera, mediální expert Paolo Dini a hospodářští historici Luca Fantacci a Massimo Amato. Tvrdí, že situace si žádá nevídaný ekonomický zásah.
 

Globální ekonomika klesne, země budou chtít úvěry, uvedl MMF

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude potřebovat od Mezinárodního měnového fondu nouzový úvěr. Uvedli to ve společném prohlášení šéfka MMF Kristalina Georgievová a předseda Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii MMF, Lesetja Kganyago.
 

Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy podobným tempem jako v roce 2009, kdy ji zasáhla globální finanční krize. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky.
 

Burza v Šanghaji je jedničkou v primárních nabídkách, navzdory pandemii COVID-19

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším počtem primárních nabídek na světě, přestože trhy otřásala pandemie onemocnění způsobeného novým koronavirem, která vypukla v Číně.
 

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může firmám pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem peněz. Výhodou návrhu je, že nemění ekonomickou hodnotu úvěru a bankám prozatím nesníží zisk.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.