TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Koronavirus dopadá na světovou ekonomiku

    • týden na finančních trzích

Koronavirus v minulém týdnu opět dominoval mediálním titulkům. Mezinárodní měnový fond v důsledku epidemie snížil odhad růstu světové ekonomiky, přičemž především poměrně výrazně snížil odhad růstu čínské ekonomiky. Virus také tvrdé dopadá na globální dodavatelsko-odběratelské řetězce. Navíc nepotěšilo ani Japonsko, jehož ekonomika ve čtvrtém kvartálu prudce poklesla. Ve výsledku globální akciové trhy poklesly o 1,3 %. Nedařilo se především rozvíjejícím se trhů, jejichž index propadl o 2,0 %. Globální dluhopisové trhy nevykázaly výrazné pohyby. Na druhou stranu velmi dobře performovaly české vládní dluhopisy, jejich index posílil o 0,6 %. Komodity mírně posilovaly, přičemž se dařilo zejména drahým kovům. Zlato posílilo o 3,9 % a stříbro o 4,5 %. Od začátku roku jsou globální akciové trhy o 1,3 % silnější, což je ve světle výše zmíněných zpráv velice nadstandardní zhodnocení.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Koronavirus dopadá na světovou ekonomiku
  • MMF kvůli koronaviru zhoršil prognózu. Pokles se čeká u čínské i světové ekonomiky
  • Koronavirus srazil čínský růst na polovinu, odhadují ekonomové
  • Epidemie Covid-19 těžce dopadá na ekonomiku. Prodej aut v Číně klesl o 92 procent
  • Čína ustupuje. Od cel osvobodí dalších 696 výrobků dovážených z USA
  • Japonská ekonomika se rekordně propadla. Koronavirus ji zřejmě srazí do recese
  • USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na letadla z EU
  • Agentura Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie
  • Morgan Stanley v největší transakci od finanční krize převezme makléřskou společnost
  • Největší evropská banka bude radikálně škrtat. HSBC propustí 35 tisíc lidí
  • Největší evropská pojišťovna Allianz hlásí rekordní zisk
  • Koronavirus už poškozuje i firmy v Česku. Výrobcům chybí čínské součástky, někteří již omezují výrobu
  • Úroková sazba hypoték v lednu vzrostla po 11 měsících poklesu. Zájemců o půjčku na bydlení stále ubývá
  • Vítkova CPI Property Group již kontroluje majetek za čtvrt bilionu
  • Linet si pojistil americký trh spojením s firmou Sizewise, ta vyrábí matrace pro tři tisíce nemocnic
  • Schodek agrárního zahraničního obchodu byl loni opět nejhorší, hlavní příčinou je záporné saldo u masa
  • Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla, dle analytiků poroste i nadále

Více informací níže.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

MMF kvůli koronaviru zhoršil prognózu. Pokles se čeká u čínské i světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond  kvůli epidemii nového typu koronaviru snížil odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 5,6 % z dosavadních 6 %, s nimiž počítal ještě v lednu. Letošnímu růstu globální ekonomiky pak epidemie ubere asi 0,1 procentního bodu. Růst by tak měl činit 3,2 % místo 3,3 %, jak fond předpokládal v lednové prognóze.
 

Koronavirus srazil čínský růst na polovinu, odhadují ekonomové

Růst čínského HDP v prvních měsících roku silně zpomalil. Podle asijských ekonomů bude nejméně v prvním čtvrtletí činit jen tři procenta meziročně. To je oproti loňskému roku poloviční tempo. Může za to především koronavirus COVID-19. Nepomohlo ani to, že čínská centrální banka napumpovala do ekonomiky biliony.
 

Epidemie Covid-19 těžce dopadá na ekonomiku. Prodej aut v Číně klesl o 92 procent

Prodej osobních automobilů se v Číně v první polovině února v důsledku epidemie nového typu koronaviru meziročně propadl o 92 %. Vyplývá to podle agentury Bloomberg z údajů Čínského svazu osobních automobilů (CPCA).
 

Čína ustupuje. Od cel osvobodí dalších 696 výrobků dovážených z USA

Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených ze Spojených států, včetně klíčových potravinářských produktů, jako je vepřové a hovězí maso či sója, a energií, například ropy a zkapalněného zemního plynu. Je to třetí a zatím nejrozsáhlejší vlna celních úlev, jaké Peking nabídl. Přichází měsíc po podpisu první fáze americko-čínské obchodní dohody.
 

Japonská ekonomika se rekordně propadla. Koronavirus ji zřejmě srazí do recese

Japonská ekonomika se propadá nejrychlejším tempem za posledních šest let. Vyplývá to z údajů za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ty byly mnohem horší, než očekávali analytici. Pokud by výkon třetí největší světové ekonomiky zůstal stejný celý rok, znamenalo by to propad HDP o 6,3 procenta. V celoročním propočtu totiž japonská ekonomika v období říjen až prosinec klesla o 6,3 procenta, což byl nejvyšší propad od období duben–červen 2014. Důvodem byl devastující tajfun a zvýšení daně z obratu. Ta vzrostla loni v říjnu z osmi na deset procent. Dopad zvýšení byl podobný, jako když se tato sazba zvedala v roce 2014 z pěti na osm procent. Japonská ekonomika tehdy také reagovala poklesem. Japonský premiér Šinzó Abe se přitom zavázal, že k tomuto scénáři nedojde. Abe přišel s komplikovaným souborem kompenzačních stimulačních opatření, přesto však zvýšení daně výrazně zasáhlo obyvatele s nízkými příjmy. Předběžný údaj za čtvrtý loňský kvartál je mnohem horší, než čekali analytici dotazovaní agenturou Kjódó, podle kterých se měl hrubý domácí produkt snížit v průměru jen o 3,7 procenta po růstu o 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím HDP klesl o 1,6 procenta. Lze navíc předpokládat, že letos se na výkonu japonské ekonomiky podepíše epidemie koronaviru. Ministr pro hospodářství a fiskální politiku Jasutoši Nišimura v prohlášení varoval, že vývoj nemoci je potřeba pečlivě sledovat. Koronavirus negativně ohrožuje dodavatelské řetězce a turistiku a mohl by vyvolat prudké zpomalení čínské ekonomiky a fluktuaci na finančním trhu. Významným rizikem je i šíření koronaviru v samotném Japonsku. Země má nyní po Číně nejvíc potvrzených nakažených. Nemocných je již více než 400 a minulý týden jeden z pacientů v Japonsku zemřel.
 

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na letadla z EU

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních deseti %. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. Oznámil to Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro výrobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.
 

Agentura Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že zlepšení ratingové známky ze současného stupně Aa2 v dohledné době nechystá. Agentura svůj krok zdůvodnila nedostatečným opatření k zajištění zřetelně sestupného trendu v poměru francouzského dluhu k výkonu ekonomiky.
 

Morgan Stanley v největší transakci od finanční krize převezme makléřskou společnost

Americká investiční banka Morgan Stanley převezme zhruba za 13 miliard dolarů on-line makléřskou společnost E*Trade Financial. Jde o největší transakci, jakou některá z bank na Wall Street uskutečnila od finanční krize. Morgan Stanley tak podpoří svou divizi správy majetku, na kterou šéf banky hodně sází ve snaze zajistit rychlejší růst a zmírnit dopady slabšího obchodování.
 

Největší evropská banka bude radikálně škrtat. HSBC propustí 35 tisíc lidí

Britská nadnárodní investiční banka HSBC se zbaví aktiv v hodnotě 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) a v příštích letech propustí zhruba 35 tisíc lidí. Chce tak mimo jiné zvrátit zpomalování svého růstu na hlavních světových trzích a vyrovnat se s dopady nízkých úrokových sazeb centrálních bank. Loni HSBC klesl čistý zisk o polovinu. Banka, na kterou se dlouhodobě dotahuje konkurence, se snaží stát konkurenceschopnější, zatímco čelí celé řadě výzev, píše agentura Reuters. HSBC vytváří většinu svých příjmů v Asii. Její aktivity nyní komplikuje obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, přetrvávající nejistota kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie, uvolňování měnové politiky, nepokoje v Hongkongu a v neposlední řadě epidemie koronaviru.
 

Největší evropská pojišťovna Allianz hlásí rekordní zisk

Tříprocentní meziroční růst provozního zisku zaznamenala loni pojišťovna Allianz. Dosáhl rekordních 11,9 miliardy eur, zhruba tedy 300 miliard korun. Evropská jednička ve svém oboru působí rovněž v České republice.
 

Koronavirus už poškozuje i firmy v Česku. Výrobcům chybí čínské součástky, někteří již omezují výrobu

Uzavření řady čínských továren či omezení jejich provozu kvůli epidemii koronaviru se začíná podepisovat i na byznysu tuzemských firem. Některým z nich přestávají z Asie chodit objednané komponenty − především se jedná o součástky pro výrobu aut a elektroniky. Analytici investiční banky Morgan Stanley uvádí, že se produkce čínských továren minulý týden pohybovala okolo 30 až 50 %. Na konci měsíce podle nich bude dosahovat 60 až 80 %. Ovšem za předpokladu, že se šíření nákazy výrazně zpomalí. Novým koronavirem se podle nejčerstvějších údajů dosud nakazilo 75 tisíc lidí, počet obětí přesáhl dva tisíce. Naprostá většina nemocných i obětí je z Číny, kde nemoc na konci loňska vypukla. Mimo pevninskou Čínu zatím zemřelo šest lidí. Epidemie má mimo jiné negativní vliv nejen na čínské hospodářství: podle Mezinárodního měnového fondu může zmařit i předpokládané oživení světové ekonomiky.
 

Úroková sazba hypoték v lednu vzrostla po 11 měsících poklesu. Zájemců o půjčku na bydlení stále ubývá

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 2,36 % z prosincových 2,34 %. Sazby vzrostly po 11 měsících poklesů. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 %. Od té doby většinou rostla. Pokles zájmu o hypoteční úvěry pokračuje třetí měsíc v řadě. V prvním měsíci roku 2020 bylo sjednáno 6491 hypotečních úvěrů v objemu 16,88 miliardy korun. Proti prosinci loňského roku klesl počet smluv o 583 a objem poskytnutých hypoték o více než 1,1 miliardy korun. Leden bývá obvykle jedním z nejslabších měsíců roku. Důvodem jsou vánoční svátky a s nimi spojený nižší počet prosincových úvěrových žádostí.
 

Vítkova CPI Property Group již kontroluje majetek za čtvrt bilionu

Realitní impérium CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka má za sebou úspěšný rok. V roce 2019 podle předběžných neauditovaných odhadů loňských výsledků, které společnost zaslala na lucemburskou burzu, dosáhla celkových příjmů ve výši 675 milionů eur (16,7 miliardy korun). To představuje meziroční nárůst o dvanáct procent. Vyšší příjmy se promítly rovněž do čistého příjmu z byznysu, který se meziročně zvýšil o osm procent na 345 milionů eur (8,6 miliardy korun). Celková výše aktiv vyletěla ve srovnání s předchozím rokem o třicet procent, čímž pokořila hranici deseti miliard eur. Jejich výše se dostala na 10,7 miliardy eur (zhruba 265 miliard korun). Z celkového majetku pak nemovitosti představují 9,1 miliardy eur. Expanzi financuje Vítkova skupina vydáváním dluhopisů.


Linet si pojistil americký trh spojením s firmou Sizewise, ta vyrábí matrace pro tři tisíce nemocnic

Výrobce nemocničních lůžek Linet posiluje na klíčovém trhu ve Spojených státech. Firma ze Slaného se tam spojila s americkou rodinnou firmou Sizewise, která vyrábí matrace a jejímiž zákazníky je kolem tří tisíc amerických nemocnic. Oba rodinné podniky mohou společně více konkurovat lídrům trhu Hill-Rom a Stryker, které mají tržby v miliardách dolarů. I když je pro ně výroba nemocničních postelí jen menší částí jejich byznysu, dodávkám do amerických nemocnic dominují. Linet působí v USA už deset let a má tady obrat kolem 50 milionů dolarů. Prodává tam i svoje nejdražší zdravotní lůžka, která stojí 25 tisíc dolarů. Velikostí Sizewise zhruba odpovídá Linetu, který měl za finanční rok končící březnem 2019 tržby 252 milionů dolarů (něco přes šest miliard korun). Pro ten následující předpokládala firma nárůst o dalších 30 milionů dolarů. Dlouhodobým cílem zakladatele Linetu Zbyňka Frolíka je ale dostat firmu minimálně na tržby půl miliardy dolarů. Jednou z možností, které Linet vždycky zmiňoval, je růst pomocí akvizic.


Schodek agrárního zahraničního obchodu byl loni opět nejhorší, hlavní příčinou je záporné saldo u masa

Schodek agrárního zahraničního obchodu loni meziročně stoupl o 13,2 % na rekordních 47,2 miliardy korun, když v roce 2018 činil 41,7 miliardy korun. Údaje uvedlo na svém webu ministerstvo zemědělství, které ale upozornilo, že se prohlubování schodku zpomalilo. Stupeň krytí dovozu vývozem se meziročně snížil o procentní bod na 80,7 %. Hlavní příčinou záporného schodku je záporné saldo u masa. Nejvíce se do České republiky dováží vepřové, pak drůbeží a pak hovězí maso. Agrární bilance se zeměmi EU se loni podle ministerstva zhoršila ze záporných 25,3 miliardy korun na 30,3 miliardy korun. Se třetími zeměmi se pak zhoršila také, ale méně - z 15,7 miliardy korun na 16,4 miliardy.
 

Nezaměstnanost na Slovensku v lednu stoupla, dle analytiků poroste i nadále

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu vystoupila na 4,98 % ze 4,92 %, kde byla na konci loňského roku. ČTK o tom dnes informovalo Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.