V průběhu minulého týdne globální akciové i dluhopisové indexy mírně poklesly, pravděpodobně v důsledku amerických dat o inflaci. Ta v dubnu vyskočila na 4,2 % meziročně, což byla mnohem vyšší hodnota, než analytici a ekonomové očekávali (3,6 %). Ve výsledku nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal 1,6 %. Nám dělalo nicméně radost, že se mnohem lépe dařilo hodnotovým akciím (value) oproti akciím růstovým (growth). Globální index hodnotových akcií MSCI All Country World Value totiž odepsal pouze 0,7 %, zatímco globální index růstových akcií MSCI All Country World Growth odepsal 2,5 %. Příznivé zhodnocení také zaznamenal námi preferovaný středoevropský region, jehož index CECEEUR připsal dokonce zisk 1,8 %.
Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal 0,5 %, přičemž průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl o 0,05 procentního bodu na 1,16 %. Výnos do doby splatnosti vůbec nejsledovanějšího dluhopisu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), vzrostl rovněž o 0,05 procentního bodu na 1,63 %. Indexy korporátních dluhopisů také zaznamenaly nepatrné ztráty do půl procenta.
Ani komoditám se příliš nedařilo, neboť globální komoditní index S&P GSCI poklesl o 1,6 %. Na druhou stranu cena barelu severomořského Brentu nepatrně o 0,6 % vzrostla na úroveň 69 dolarů. Zlato nepatrně o 0,4 % posílilo na úroveň 1838 dolarů za trojskou unci.
Dolarový index DXY, který měří výkonnost amerického dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, svoji hodnotu prakticky nezměnil. Nicméně česká koruna posilovala. Vůči euru posílila o 0,7 % na úroveň 25,49 CZK/EUR a vůči dolaru posílila o 1,3 % na úroveň 21,02 CZK/USD.
Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.