TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008

  • týden na finančních trzích

V uplynulém trhu zažily globální trhy rizikových aktiv největší výplach od globální finanční krize v roce 2008. Důvodem bylo velice rychlé rozšiřování epidemie koronaviru z Číny do celého světa. V Evropě je ohniskem Itálie. Ve výsledku globální akciové trhy oslabily o 10,5 %, což představovalo snížení globální tržní kapitalizace o 8 bilionů dolarů. Nám udělaly radost rozvíjející se trhy (emerging markets), které oslabily „pouze“ o 7,3 %. Naopak globální dluhopisové trhy potvrdily úlohu bezpečného přístavu, když zaznamenaly zisk 1,4 %. Dařilo se primárně relativně bezpečným vládním dluhopisům. Ve výsledku se výnosy do doby splatnosti dostaly na nová historická minima. Průměrný globální dluhopisový výnos se dostal na úroveň 1,07 % a výnos amerického 10letého vládního dluhopisu na 1,15 %. Globální komoditní index ztratil 10,5 % a ropa Brent dokonce 13,6 % na úroveň 51 dolarů za barel. V aktuálním novém týdnu to zatím vypadá relativně pozitivně, asijské akciové trhy přidaly kolem jednoho procenta a Evropa je aktuálně v plusu přibližně 2 %.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Nejhorší týden od globální finanční krize v roce 2008
 • Akcie jsou předražené, obhajoval Buffett svou opatrnou investiční strategii
 • Jak koronavirus zasáhl čínskou ekonomiku? První čísla ukazují hluboký propad
 • Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese, tvrdí analytici
 • Itálie chce podpořit ekonomiku ohroženou koronavirem opatřeními za 3,6 miliardy eur
 • Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese. Je na tom lépe, než se čekalo
 • Aston Martin prohloubil ztrátu. Akcie automobilky proslavené agentem 007 našly na své dno
 • Ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
 • Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy
 • Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta
 • Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují, upozornila Evropská komise
 • Pohonné hmoty v ČR dál zlevňují, jsou nejnižší od loňského jara
 • Akcionáři CME schválili prodej skupiny firmě PPF Petra Kellnera
Více informací níže.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Akcie jsou předražené, obhajoval Buffett svou opatrnou investiční strategii

Miliardář a známý americký investor Warren Buffett odeslal podílníkům své Berkshire Hathaway výroční dopis, v němž je mimo jiné informoval o investiční strategii firmy. Její akciové portfolio dosahuje hodnoty 248 miliard dolarů. Buffett popsal, že stále marně hledá cesty, jak investovat nevyužitých 128 miliard dolarů. Ceny akcií jsou podle něj vyhnané do oblak. Zmínkám o politické situaci v USA se investor vyhnul.
 

Jak koronavirus zasáhl čínskou ekonomiku? První čísla ukazují hluboký propad

Investoři dostali do rukou zatím nejpřesnější indikátor toho, jaké škody napáchal koronavirus na čínské ekonomice. Index nákupních manažerů v průmyslu za únor zaznamenal nejnižší hodnotu historie, když klesl z lednových 50 bodů na 35,7 bodu. Ještě hlouběji se propadl index nákupních manažerů sledující nevýrobní odvětví, který klesl z 54,4 na 29,6 bodu.
 

Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese, tvrdí analytici

Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie nového typu koronaviru téměř jistě dostane do recese. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Hrubý domácí produkt Itálie se přitom již v posledních třech měsících loňského roku snížil o 0,3 %.
 

Itálie chce podpořit ekonomiku ohroženou koronavirem opatřeními za 3,6 miliardy eur

Itálie v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč), která mají podpořit ekonomiku ohroženou největším epidemií onemocnění COVID-19 v Evropě. Uvedl to v rozhovoru s listem La Repubblica italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri.

Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese. Je na tom lépe, než se čekalo

Turecká ekonomika se vzpamatovala z recese, kterou způsobila měnová krize. Ve čtvrtém čtvrtletí se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 1,9 %, meziročně pak o 6 %. Oznámil to dnes turecký statistický úřad. Za celý loňský rok vykázala ekonomika růst o 0,9 %, což je lepší výsledek, než se čekalo.
 

Aston Martin prohloubil ztrátu. Akcie automobilky proslavené agentem 007 našly na své dno

Britskému výrobci luxusních aut Aston Martin vzrostla v loňském roce ztráta před zdaněním na 104 milionů liber (3,1 miliardy korun) z 68 milionů liber v roce 2018. Dodávky vozů klesly o devět procent na 5862 vozů. Automobilka současně oznámila odchod finančního ředitele. Akcie firmy v reakci na zprávy klesly na rekordní minimum. Aston Martin je nyní uprostřed restrukturalizace. Minulý měsíc automobilka oznámila, že konsorcium vedené kanadským miliardářem Lawrencem Strollem v ní koupí pětinový podíl a současní akcionáři jí poskytnou další peníze. Společnost vstoupila v říjnu 2018 na akciový trh. Od té doby však její akcie stabilně klesají. Od vstupu na burzu ztratily 80 procent a dnes se propadly na nové minimum 3,28 libry. Čína byla loni pro Aston Martin světlým bodem a je nyní jeho nejrychleji rostoucím trhem. Prodej v Číně loni vzrostl o 28 procent. Letos zde však společnost, stejně jako zbytek odvětví, už zaznamenala pokles poptávky kvůli koronaviru. Automobilka byla založena před více než 100 lety a její auta proslavil mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond.
 

Ceny v českém průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let

Ceny v průmyslu stouply v lednu meziročně o 2,4 %, tempo zrychlilo z prosincových 2,1 %. Meziměsíčně ale průmyslové ceny stouply o 1,3 %, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2011. Zvýšení se projevilo zejména v cenách energií.
 

Důvěra v českou ekonomiku klesla, skeptičtější jsou spotřebitelé i firmy

Důvěra v českou ekonomiku v únoru druhý měsíc za sebou klesla, snížila se na 97,6 bodu z lednových 98,1 bodu. Dostala se tak na nejnižší úroveň od jara 2014. Skeptičtější byli proti lednu spotřebitelé i podnikatelé.
 

Moody's: Růst české ekonomiky letos zpomalí asi na dvě procenta

Růst české ekonomiky v letošním a příštím roce zpomalí asi na 2 %. Ve své výroční zprávě o České republice to dnes předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Vloni růst podle Českého statistického úřadu zvolnil na 2,4 % z 2,8 % o rok dříve. Moody's ve zprávě také oceňuje nízký dluh vlády, který už z tak nízkých úrovní dál klesá.
 

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují, upozornila Evropská komise

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí v České republice se v důsledku stárnutí populace zhoršují. V pravidelné analýze hospodářské a sociální situace Česka to uvedla Evropská komise. Zároveň poukázala na nedostatečné kroky k zajištění dlouhodobé rozpočtové udržitelnosti penzijního a zdravotního systému.
 

Pohonné hmoty v ČR dál zlevňují, jsou nejnižší od loňského jara

Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Cena benzinu Natural 95 od minulé středy klesla o 13 haléřů na průměrných 31,61 koruny za litr. Nafta se prodává za 31,19 Kč/l, což je o 14 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.
 

Akcionáři CME schválili prodej skupiny firmě PPF Petra Kellnera

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na čtvrteční valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.