TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Největší volatilita od evropské dluhové krize

    • týden na finančních trzích

V uplynulém týdnu na globálních finančních trzích pokračovalo enormně volatilní obchodování. Index volatility VIX neboli index strachu se dostal na nejvyšší úroveň evropské dluhové krize v roce 2011, když se pohyboval kolem úrovně 42 bodů.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Největší volatilita od evropské dluhové krize
  • Burzovní panika šplhá na desetiletý vrchol, svět si připomněl dluhovou krizi
  • Svět zažívá ropný šok. Saúdové spustili cenovou válku, cena strmě padá
  • Export z Německa do Číny začátkem roku výrazně klesl
  • Eurostat: Ženy v Česku vydělávají na hodinu o 20 procent méně než muži
  • Nezaměstnaných po dvou měsících ubylo. Práci hledají tři procenta lidí
Více informací níže.


Zásadní přitom byly dvě události. Zaprvé investoři museli vstřebat nové informace o rychlém šíření epidemie koronaviru po celém světě a za druhém se investoři museli vyrovnat s mimořádným snížením úrokových sazeb v USA, když Fed v úterý mimo plánovaný meeting snížil základní úrokovou sazbu, Fed funds rate, o půl procentního bodu. Naposledy k tomuto kroku Fed přistoupil při globální finanční krizi v roce 2009. Ve výsledku byly přesto globální akciové trhy za celý týden v 0,4% plusu. Nedařilo se nicméně evropským akciím, které odepsaly 2,4 %. Dluhopisy opět prokázaly své diverzifikační benefity, když globální dluhopisový index posílil o výrazných 2,5 %. Ropa pokračovala ve volném pádu, když za minulý týden ztratila 10 %. Nicméně o víkendu se nedohodl OPEC a především Saudská Arábie s Ruskem na produkčních škrtech, takže ropa na začátku tohoto týdne odepsala dalších masivních 20 %! Tento týden bude velice důležité sledovat zasedání ECB. Očekává se, že prezidentka ECB Christine Lagardeová oznámí další výrazné uvolnění měnové politiky. Nadále budeme samozřejmě pozorně sledovat další vývoj ohledně epidemie koronaviru.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Burzovní panika šplhá na desetiletý vrchol, svět si připomněl dluhovou krizi

Světové burzy propadly v důsledku koronaviru největší panice za bezmála poslední dekádu. Svědčí o tom takzvaný index strachu VIX, který v závěru minulého týdne vyšplhal do blízkosti svého posledního vrcholu ze září roku 2011. Tehdy starým kontinentem poprvé naplno otřásla řecká dluhová krize. Burziáni se se svým strachem probrali až počátkem posledního únorového týdne, jen od té doby dokázal index VIX posílit takřka na trojnásobek. To provází reálný propad akcií: například index SP500 za tuto dobu klesl o téměř 12 %.

Svět zažívá ropný šok. Saúdové spustili cenovou válku, cena strmě padá

Saúdská Arábie uprostřed koronavirové nákazy rozehrála tvrdou válku o cenu ropy. Kvůli velkým slevám, které nabídla svým obchodním partnerům a avizovanému zvýšení těžby, cena černého zlata ve světě padá o více než 30 procent. Je to největší šok od války v Perském zálivu v roce 1991.

Export z Německa do Číny začátkem roku výrazně klesl

Objem vývozu z Německa do Číny v lednu meziročně klesl o 6,5 procenta, zatímco dovoz klesl o půl procenta. Oznámil to německý statistický úřad. Propad vývozu ale podle nich ještě nelze vysvětlit dopady šíření koronaviru. Za leden klesl i celkový vývoz.

Eurostat: Ženy v Česku vydělávají na hodinu o 20 procent méně než muži

Ženy v Česku vydělávají průměrně stále výrazně méně než muži. Jejich průměrný hrubý hodinový výdělek je o 20,1 procenta nižší. Česko je tak v EU zemí se třetím nejvyšším rozdílem.

Nezaměstnaných po dvou měsících ubylo. Práci hledají tři procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v únoru po dvou měsících růstu klesla na 3 procenta. Počet lidí bez práce klesl proti lednu o téměř tři tisícovky na 227 369, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. V lednu byl podíl nezaměstnaných 3,1 procenta.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.