TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní sentiment pokračoval

  • týden na finančních trzích

Hlavní zprávou uplynulého týdne bylo podepsání první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Trhy si oddechly, byť nervozita a nejistota ohledně dalšího vývoje přetrvává dál. Důležitým zprávou také bylo, že světová ekonomika v minulém roce rostla nejpomaleji od globální finanční krize před 10 lety na úrovni 2,3 %. Přitom výhled na letošní rok není o moc lepší. Nicméně trhům se přesto v uplynulém týdnu dařilo velice dobře. Bylo to dáno i tím, že nedošlo k další eskalaci situace na Blízkém východě. Globální akciové trhy posílily o 1,5 %, globální dluhopisové trhy nedoznaly výraznějších změn, byť například české vládní dluhopisy oslabovaly přibližně o půl procenta. Komodity nepatrně ztrácely kolem půl procenta. Zopakujme, že globální finanční trhy mají za sebou vynikající rok 2019, když se dařilo bez rozdílu prakticky všem hlavním aktivům. Valuace se nicméně dostaly výrazně výše a proto budou v roce 2020 výnosy velice pravděpodobně mnohem slabší. Optimismus do letošního roku je tak třeba rozhodně potřeba tlumit.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní sentiment pokračoval
 • Koruna zpevnila vůči euru na nejsilnější úroveň za posledních sedm let
 • Vyšší prosincová inflace
 • Ceny českých nemovitostí ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,6 %
 • Škodě Auto se loni propadl prodej na 1,24 milionu vozů. Důvodem je Čína a Indie
 • Německo je podle Bloombergu nejinovativnější ekonomikou světa. Česko je na tom nejlépe ze zemí Visegrádu
 • Globální ekonomika loni rostla nejpomaleji za 10 let. Stále ji ohrožují systémové chyby z dob krize, uvádí OSN
 • Dobře už bylo. Německá ekonomika rostla loni nejméně od roku 2013
 • Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let
 • Tesla je nejcennější americká automobilka v historii, předstihla i Ford
 • Klub bilionových amerických firem se rozrostl o matku Googlu
Více informací níže.
 
  Týdenní změna Změna od začátku roku Hodnota na konci týdne
Dolarový index DXY 0,3 % 1,3 % 97,6
Index měn rozvíjejících se ekonomik k USD 0,1 % 0,3 % 1670
EUR/USD -0,3 % -1,1 % 1,109
EUR/CZK -0,5 % -1,0 % 25,15
USD/CZK -0,6 % 0,1 % 22,64
Globální akciové trhy (MSCI All Country World) 1,5 % 2,5 %  
Rozvinuté akciové trhy (MSCI World) 1,6 % 2,4 %  
Rozvíjející se trhy (MSCI Emerging Markets) 1,2 % 2,9 %  
USA (S&P 500) 2,0 % 3,1 % 3330
Evropa (STOXX Europe 600) 1,3 % 2,1 %  
Japonsko (Nikkei) 0,8 % 1,6 %  
Čína (CSI 300) -0,2 % 1,4 %  
Střední Evropa (CECEEUR) -1,2 % -0,6 %  
Česko (PX) -0,1 % 1,6 % 1133
Globální dluhopisové trhy (Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond) 0,0 % -0,2 %  
Globální trhy vládních dluhopisů -0,2 % -0,5 %  
Globální trhy korporátních dluhopisů investičního stupně 0,2 % 0,3 %  
Globální trhy korporátních dluhopisů spekulativního stupně (high-yield) 0,3 % 0,7 %  
České vládní dluhopisy -0,6 % -0,4 %  
Průměrný globální dluhopisový výnos -0,01 % -0,03 % 1,42 %
Výnos 10letého amerického vládního dluhopisu 0,00 % -0,10 % 1,82 %
Výnos 10letého německého vládního dluhopisu -0,02 % -0,03 % -0,22 %
Výnos 10letého českého vládního dluhopisu 0,08 % 0,08 % 1,71 %
Kreditní marže - EUR investiční stupeň (Markit iTraxx Europe / CDS) 0,00 % -0,01 % 0,43 %
Kreditní marže - EUR high-yield (Markit iTraxx Europe Crossover / CDS) 0,02 % 0,01 % 2,07 %
Komoditní index S&P GSCI -0,8 % -2,1 %  
Ropa Brent -0,2 % -1,7 % 64,9
Zlato 0,0 % 2,4 % 1560
Zdroj: Bloomberg
 

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Koruna zpevnila vůči euru na nejsilnější úroveň za posledních sedm let

Koruna ve středu dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let. Krátce před desátou hodinou dopoledne se česká měna obchodovala na 25,118 CZK/EUR, a dostala se tedy také na svoji nejsilnější hodnotu vůči jednotné evropské měně od ukončení intervenčního režimu České národní banky v dubnu 2017.

Vyšší prosincová inflace

Prosincová inflace v Česku nepatrně zrychlila na 3,2 %, listopadový překvapující nárůst cen se však nezopakoval, jelikož  inflace skončila jen desetinku nad odhadem analytiků. Meziměsíčně ceny zrychlily o 0,2 %, táhl je opět růst cen potravin a elektřiny. Inflaci přesahující 3 % taženou cenami potravin bude ČNB tolerovat, pro její další kroky tak bude podstatnější další vývoj v zahraničí, než samotná inflace mírně nad či pod 3% hranicí. Za celý rok 2019 dosáhla inflace 2,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Letos by měl růst cen nepatrně zpomalit, díky daňovým změnám se však udrží poblíž 2,5 %, důležitý však bude vývoj lednových cen, který do velké míry ovlivní inflaci po zbytek roku.

Ceny českých nemovitostí ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 8,6 %

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku zpomalil na 8,6 %, o čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 9,2 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl šestý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V EU se ceny zvýšily v průměru o 4,1 %.

Škodě Auto se loni propadl prodej na 1,24 milionu vozů. Důvodem je Čína a Indie

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala loni svým zákazníkům po celém světě 1,24 milionu vozů, tedy o 0,9 % méně než v roce 2018. Jako důvod firma uvedla klesající trh s osobními vozy v Číně, klesly ale také dodávky firmy v Indii. Na ostatních trzích dodávky aut naopak vzrostly, uvedla firma v tiskové zprávě.


Německo je podle Bloombergu nejinovativnější ekonomikou světa. Česko je na tom nejlépe ze zemí Visegrádu

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně agenturou Bloomberg tak přerušilo šest let trvající nadvládu Jižní Koreje. Česká republika si podle osmého vydání této statistiky oproti loňsku polepšila o jednu pozici: je na 24. místě, a je tak nejinovativnější zemí v rámci Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Průzkum hodnotí například výdaje na vědu a výzkum, počet přihlášených patentů nebo hustotu zastoupení technologických firem.


Globální ekonomika loni rostla nejpomaleji za 10 let. Stále ji ohrožují systémové chyby z dob krize, uvádí OSN

Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 %, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 %. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou ve čtvrtek zveřejnila OSN. OSN upozornila, že i deset let po finanční krizi je globální ekonomika pomalá. Obchodní a geopolitické napětí mohou dál podkopat její oživení. "V letošním roce je tu naděje na oživení, ale rizika poklesu a zranitelnosti zůstávají velmi výrazná," varoval vedoucí oddělení strategie pro globalizaci a rozvoj při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) a spoluautor studie Richard Kozul-Wright. Upozornil, že oživení z velké části bude záviset na výkonu velkých rozvíjejících se ekonomik, jako jsou Argentina, Mexiko, Turecko a Rusko. Vyhlídky letošního oživení růstu může zhatit zesílení obchodního napětí, problémy na finančních trzích nebo eskalace geopolitického napětí. Pokud by tyto problémy nastaly, růst by výrazně zpomalil a činil by zřejmě jen 1,8 %, varovala OSN. Ekonomický růst většiny rozvinutých zemí, včetně USA, zůstane podle OSN letos nevýrazný. Lépe by si mohlo vést pouze Japonsko, které letos pořádá olympijské hry. Evropa by měla růst o pouhých 1,6 %. Jedenáct zemí, které do EU vstoupily po roce 2004, tedy včetně České republiky, by však mělo růst nad průměrem celé unie a některé budou expandovat i o více než čtyři %. Výhled pro Evropu ohrožuje hlavně možná eskalace napětí v mezinárodním obchodě, výkon regionu však bude také záviset na tom, jak dopadne odchod Británie z EU a jak se bude vyvíjet měnová politika Evropské centrální banky. Světová banka předminulý týden snížila odhad globálního růstu na loňský a letošní rok kvůli pomalejšímu oživení obchodu a investic. Letos rovněž očekává globální růst o 2,5 %.

Dobře už bylo. Německá ekonomika rostla loni nejméně od roku 2013

Hrubý domácí produkt  Německa se v loňském roce zvýšil o 0,6 %, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Předloni růst činil 1,5 %. Německá ekonomika, která je největší v Evropě a má zásadní vliv i na Českou republiku, se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K jejím potížím přispívá i obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. I přes pokles tempa růstu ale Německo loni zažilo už desátý rok hospodářského vzestupu za sebou. To je nejdelší období od znovusjednocení v roce 1990. HDP spolkové republiky by navíc měl růst vykázat i letos. Německá vláda v říjnu počítala s růstem o jedno procento, centrální banka v prosincovém výhledu hovořila o růstu o 0,6 %.


Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za posledních 29 let

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla jen o 6,1 %, což byl nejnižší růst za 29 let. Růst HDP přitom v roce 2018 činil 6,6 %. Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Později začal hospodářský růst zpomalovat s tím, jak Čína zahájila hospodářské změny. Jejich cílem je zajistit, aby z Číny nebyla výrobní základna pro zbytek světa, ale aby se zvýšila úloha služeb a domácí spotřeby. Ruku v ruce s tím jde i zpomalení hospodářského růstu, na což vláda upozornila už před lety.


Tesla je nejcennější americká automobilka v historii, předstihla i Ford

Tesla patří k miláčkům Wall Streetu. Cena jejich akcií stoupla od loňského června o 160 % a v pondělí poprvé pokořila hranici 500 dolarů za kus. Tržní hodnota společnosti je nyní téměř 100 miliard dolarů. Výrobce elektrických automobilů tak překonal i rekord společnosti Ford a stal se nejhodnotnější americkou automobilkou v historii.

Klub bilionových amerických firem se rozrostl o matku Googlu

Firma Alphabet se stala po Applu a Microsoftu třetí americkou technologickou společností, která dosáhla ocenění jednoho bilionu dolarů. Za loňský rok akcie mateřské společnosti Google zpevnily o 33 %. Globálně však stále vládne ropný gigant Saudi Aramco, jehož ocenění je nyní zhruba na 1,9 bilionech dolarů.


Michal Stupavský
investiční stratég