TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní sentiment z minulého týdne se udržet nepodařilo

    • týden na finančních trzích

Mimo pokračování masivního rozšiřování pandemie COVID19 na obou březích Atlantiku se minulý týden pozornost investorů spíše upínala na nová tvrdá makroekonomická data. A ta příliš nepotěšila. Trh práce v USA je na tom dosti bledě. V předminulém týdnu přišlo o práci 6,6 milionu lidí a za uplynulé dva týdny přišlo o práci již více než 10 milionu Američanů. To je více než za celou globální finanční krizi 2008-2009 dohromady.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní sentiment z minulého týdne se udržet nepodařilo
  • Růst globální ekonomiky se letos téměř zastaví, uvádí analýza
  • Světová banka: Pandemie COVID-19 sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
  • COVID-19 ochromil leteckou dopravu. Aerolinky fungují jen s polovinou kapacit
  • Nezaměstnanost v USA trhla rekord. Češi popisují, jak se v Americe bojuje s COVID-19
  • USA se obávají rekordní nezaměstnanosti, větší než za velké krize
  • Inflace v eurozóně prudce klesla, ECB má kvůli koronaviru další problém
  • Akciový index S&P 500 zažil nejhorší čtvrtletí od roku 2008
  • Italský průmysl drtivě odnese epidemii koronaviru, naznačují odhady
  • Trumpovo prohlášení vyvolalo rozruch. Ceny ropy vzrostly nejrychleji v historii
  • Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta HDP
  • Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu korun
  • Český index PMI kvůli koronaviru padá. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let
  • Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměr klesl pod 28 korun
  • Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
  • Kurzarbeit? Sedm procent českých firem raději propouští, ukázal průzkum ČSOB
Více informací níže.

Měkké indikátory sentimentu jako indexy nákupních manažerů PMI za březen ukázaly, že se ekonomiky na obou březích Atlantiku doslova zastavily. Ve výsledky nicméně nebyla reakce globálních akciových trhů zase až tak špatná, když hlavní indexy za celý minulý týden ztratily pouze okolo dvou procent. Od začátku roku jsou tak globální akciové indexy přibližně ve 25% mínusu. Globální dluhopisové trhy nevykázaly minulý týden výraznější pohyby, když hlavní globální dluhopisový index skončil v nepatrném mínusu -0,5 %. Mírně se dařilo americkým vládním dluhopisům (US Treasuries), když 10letý výnos dosáhl nového historického minima 0,59 %. Dařilo se také českým vládním dluhopisům, které připsaly zisk 0,7 %. Ve čtvrtek si připsal důležitý tweet americký prezident Trump, když oznámil, že by mělo v brzké době dojít k dohodě ropných producentů o omezení těžby. Cena ropy reagovala prudkým růstem a severomořský Brent za minulý týden ve výsledku posílil o nevídaných 37 % na úroveň 34 dolarů za barel. Bezpečný přístav zlato připsalo mírný zisk 1,3 % a momentálně se obchoduje na úrovni 1646 dolarů za trojskou unci. Volatilita neboli kolísavost cen rizikových aktiv v tomto týdnu výrazně poklesla, když index strachu VIX propadl o 29 % na úroveň 47 bodů. Za necelé dva týdny začne v USA výsledková sezóna za první čtvrtletí a patrně toto bude dalším klíčovým indikátorem dalšího vývoje cen rizikových aktiv v čele s akciemi.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Růst globální ekonomiky se letos téměř zastaví, uvádí analýza

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit pouze 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí na 4,9 procenta. Předpovídá to podle serveru televize CNBC nová analýza ratingové agentury S&P Global Ratings. Před koronavirovou krizí S&P letošní růst globální ekonomiky odhadovala na 3,3 procenta.
 

Světová banka: Pandemie COVID-19 sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a Tichomoří, ale také v Číně, která patrně vykáže nejpomalejší růst nejméně za 40 let. Ve své nejnovější revizi ekonomického výhledu to uvedla Světová banka.
 

COVID-19 ochromil leteckou dopravu. Aerolinky fungují jen s polovinou kapacit

Letecké společnosti teď ve srovnání s polovinou ledna fungují s využitím méně než poloviny svých kapacit. Jen minulý týden je proti plánovaným letům snížily o 20 milionů sedadel, informovala v úterý analytická společnost OAG Aviation Worldwide. Pandemie nemoci způsobené koronavirem kvůli omezením cestování zcela paralyzovala leteckou dopravu.
 

Nezaměstnanost v USA trhla rekord. Češi popisují, jak se v Americe bojuje s COVID-19

Ve Spojených státech minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti zhruba 6,65 milionu lidí. Je to rekord a zhruba dvojnásobek počtu z předchozího týdne. Informovalo o tom ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Americké podniky začaly propouštět kvůli šíření koronaviru, v jehož důsledku musela řada firem zavřít.
 

USA se obávají rekordní nezaměstnanosti, větší než za velké krize

Zatímco v únoru například klesla míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie na dosavadní minimum 6,5 procenta, odhady a údaje za březen a další období už kvůli šíření nového koronaviru předpokládají růst nezaměstnanosti po celém světě. Podle americké centrální banky (Fed) by například ve Spojených státech mohlo šíření koronaviru vést k zániku 47 milionů pracovních míst, Španělsko už za březen eviduje přes 300.000 nových nezaměstnaných.
 

Inflace v eurozóně prudce klesla, ECB má kvůli koronaviru další problém

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 procenta a byla polovinu procentního bodu pod únorovou úrovní. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Po mírném růstu z minulých měsíců tak inflace v době šíření koronaviru a dopadů na ekonomiku eurozóny opět klesla navzdory snaze Evropské centrální banky.
 

Akciový index S&P 500 zažil nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý oslabily, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů koronaviru. Akciový index S&P 500 v celém prvním čtvrtletí klesl o zhruba 20 procent. Zažil tak nejhorší čtvrtletí od roku 2008, tedy od doby globální finanční krize.
 

Italský průmysl drtivě odnese epidemii koronaviru, naznačují odhady

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Uvedl to italský průmyslový svaz Confindustria. Za celé první čtvrtletí průmysl zeslábl oproti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, a vykázal tak nejprudší pokles za 11 let. Ve druhém kvartálu se očekává další prohloubení propadu na 15 procent.
 

Trumpovo prohlášení vyvolalo rozruch. Ceny ropy vzrostly nejrychleji v historii

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.
 

Přebytek českých veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z předloňských 0,9 procenta HDP. Přebytek tak loni klesl o 33,9 miliardy korun na 15,4 miliardy korun. Zveřejněné číslo je součástí notifikace vládního deficitu a dluhu, které předkládá Evropské komisi každá členská země EU dvakrát za rok.
 

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč. Proti loňskému únoru byly vyšší o 107,1 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků proti lednu kleslo o 3,5 miliardy na 1,14 bilionu, meziročně vzrostlo o 33,9 miliardy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
 

Český index PMI kvůli koronaviru padá. Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, klesl v březnu na 41,3 z únorových 46,5 bodu, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
 

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměr klesl pod 28 korun

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zlevnily o desítky haléřů. Průměrná cena benzinu klesla o 93 haléřů na 27,90 koruny za litr, a je tak nejnižší od půlky dubna 2016. Nafta zlevnila oproti minulé středě o 64 haléřů na 27,96 koruny za litr. Naposledy byl diesel levnější v říjnu 2016. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje. Podle analytiků budou pohonné hmoty v ČR významně zlevňovat i nadále.
 

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami, papírnictví, prodejny a opravny obuvi, hobby markety a železářství. V rozhovoru s Českou televizí to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Otevřeny by mohly být i sběrny surovin a kompostárny. Do stavebnin či hobby marketů je v současnosti umožněn vstup jen podnikatelům. Rozhodnutí bude záležet na pondělním stanovisku vlády a také na středečních statistikách šíření koronaviru.
 

Kurzarbeit? Sedm procent českých firem raději propouští, ukázal průzkum ČSOB

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost sedm procent českých firem. Vysvětlují to tím, že tato pomoc není dostatečná a je výhodnější se se zaměstnanci nyní rozloučit a poté je zase nabrat. Vyplývá to z online průzkumu ČSOB mezi stovkou tuzemských manažerů. Průzkum se uskutečnil ve čtvrtek.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.