TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní tržní sentiment pokračoval i díky výsledku voleb ve Velké Británii

    • týden na finančních trzích

V uplynulém týdnu na finančních trzích pokračoval pozitivní sentiment, jenž byl podpořen výsledky voleb ve Velké Británii, kde drtivě vyhrála „protržní“ konzervativní strana Borise Johnsona. Akciové trhy vzrostly v průměru o 1-2 %. Přitom globální akciový index MSCI All Country World od začátku roku posiluje o extrémně silných 24 %. Pokračovalo také období velice nízké volatility. Zasedání ČNB žádné překvapení nepřineslo. České měnová autorita ponechala základní úrokovou sazbu na 2 %.

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Pozitivní tržní sentiment pokračoval i díky výsledku voleb ve Velké Británii
  • Ve středu zasedala Česká národní banka
  • Čína varuje Německo
  • Nejbohatší Evropan letos navýšil jmění skoro o bilion korun
  • Tesla má nový rekord. Její akcie vystoupaly nejvýše za poslední dva roky
  • Google dostal ve Francii pokutu 150 milionů eur
  • Zoot skončil v listopadu poprvé v historii v zisku. Firma zeštíhlila o 400 lidí a třetinu výdejen
 

Více informací níže.

 
  Týdenní změna Změna od začátku roku Hodnota na konci týdne
Dolarový index DXY 0,5 % 1,6 % 97,69
EUR/USD -0,4 % -3,4 % 1,11
EUR/CZK -0,3 % -1,1 % 25,45
USD/CZK 0,5 % 2,1 % 22,94
Globální akciové trhy (MSCI All Country World) 1,4 % 23,6 %  
USA (S&P 500) 1,7 % 28,5 % 3221
Evropa (STOXX Europe 600) 1,5 % 23,9 %  
Japonsko (Nikkei) -0,9 % 19,0 %  
Rozvíjející se trhy (MSCI Emerging Markets) 1,9 % 14,7 %  
Čína (CSI 300) 1,2 % 33,4 %  
Česko (PX) 1,4 % 12,3 % 1108
Globální dluhopisové trhy (Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond) -0,4 % 6,2 %  
Globální trhy vládních dluhopisů -0,7 % 4,8 %  
Globální trhy korporátních dluhopisů investičního stupně -0,3 % 11,0 %  
Globální trhy korporátních dluhopisů spekulativního stupně (high-yield) 0,6 % 11,9 %  
Průměrný globální dluhopisový výnos 0,04 % -0,56 % 1,47 %
Výnos 10letého amerického vládního dluhopisu 0,09 % -0,77 % 1,92 %
Výnos 10letého německého vládního dluhopisu 0,04 % -0,49  -0,25 %
Výnos 10letého českého vládního dluhopisu 0,06 % -0,33 % 1,62 %
Ropa Brent 1,4 % 22,9 % 66,1
Zlato 0,0 % 15,6 % 1481

Zdroj: Bloomberg

 

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Ve středu zasedala Česká národní banka

ČNB dle očekávání dnes své úrokové sazby nezměnila. Navzdory vyšší listopadové inflaci a částečnému zmírnění zahraniční nejistoty se bankovní rada rozhodla měnovou politiku nezpřísňovat. Patrně jednak proto, že tuzemská ekonomika začala slábnout, což inflační tlaky bude zmírňovat, patrně také proto, že zlepšení vývoje v zahraničí bude chtít bankovní rada vidět i v reálných číslech. Svou roli pravděpodobně sehrál i mírně silnější kurz koruny. Také překročení 3% tolerančního pásma inflace bylo členy bankovní rady možná vnímáno měně problematiky i z toho důvodu, že nárůst inflace byl tažen zejména rychlejším růstem cen potravin, které bere centrální banka při nastavování měnové politik s určitou rezervou. Zároveň ČNB necíluje současnou inflaci, kterou již nastavením sazeb nemůže příliš ovlivnit, ale inflaci na horizontu roku, roku a půl, která postupně zpomaluje. Tisková konference se nesla v mírně jestřábím duchu, když guvernér Rusnok připustil, že šance na růst sazeb se mírně zvýšily. Obecně však debata na bankovní radě byla velmi podobná těm dvěma předešlým. Pro růst sazeb opět hlasovali dva ze sedmi členů bankovní rady. Vyznění slov guvernéra Rusnoka je tak poměrně blízko našemu názoru, že v případě zlepšení zahraničního vývoje může ČNB k růstu sazeb v příštím roce přistoupit, načasování se však bude odvíjet od nově příchozích dat.


Čína varuje Německo

Obchodní vyjednávání v rámci obchodní války mezi Čínou a USA se začínají vyvíjet lepším směrem. V hledáčku asijské velmoci se však nyní ocitlo Německo. Čína totiž evropské zemi pohrozila odvetnými opatřeními, pokud Berlín vyřadí Huawei jako jednoho z možných dodavatelů technologie pro sítě 5G. Asijská země pohrozila uvalením cel na německé automobily. Pokud by tato situace nastala, může to určitým způsobem pocítit i automobilový sektor v Česku.


Nejbohatší Evropan letos navýšil jmění skoro o bilion korun

Skupina módních domů LVMH, pod níž spadají například značky Louis Vuitton či Dom Perignon, posílila svou tržní kapitalizaci od začátku roku o 82 miliard dolarů. Pro jejího téměř 50procentního vlastníka a zároveň nejbohatšího Evropana Bernarda Arnaulta to znamená navýšení hodnoty jeho majetku o 39 miliard dolarů, v přepočtu 890 miliard korun. Nejbohatšímu Francouzovi i Evropanovi a třetímu nejbohatšímu člověku na planetě Bernardu Arnaultovi se tak letos podle Bloombergu, který žebříček největších evropských akciových skoků roku připravil, navýšilo jeho jmění na aktuálních 103 miliard dolarů. Společnost LVMH jako jeho stěžejní aktivum získala nedávno velkou pozornost tím, že oznámila plán na převzetí slavného amerického klenotnictví Tiffany za 16 miliard dolarů.


Tesla má nový rekord. Její akcie vystoupaly nejvýše za poslední dva roky

Americká automobilka má za sebou další úspěch. Její akcie totiž po středečním obchodování vystoupaly na nejvyšší hodnotu od září 2017 na 393,15 dolarů za akcii, a jejich hodnota tak vzrostla o 3,7 procenta. Společnost Elona Muska pokračuje v úspěšném působení na burze poté, co překvapila investory vykázáním zisku za třetí čtvrtletí.


Google dostal ve Francii pokutu 150 milionů eur

Americká internetová společnost Google dostala ve Francii pokutu 150 milionů eur (3,8 miliardy Kč). Podle francouzského kontrolního úřadu narušovala konkurenční prostředí. Pokutována byla také za nejasnosti kolem reklamy na stránkách její služby Google Ads. Firma již podle agentury Reuters uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. V září Google souhlasil, že francouzským orgánům zaplatí téměř jednu miliardu eur, aby urovnal vyšetřování, které se týká podezření z daňových podvodů. Už v lednu mu francouzský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil pokutu 50 milionů eur za porušení pravidel ochrany osobních údajů Evropské unie. Google provozuje největší internetový vyhledávač na světě. Podle ředitelky francouzského úřadu pro hospodářskou soutěž je jeho dominance v internetové reklamě "mimořádná". Jeho tržní podíl ve Francii činí 90 procent, řekla na páteční tiskové konferenci Isabelle de Silvová. Firma čelí i rostoucí regulaci obsahu, který propaguje ve výsledcích vyhledávání a v reklamách. Obří americké internetové firmy - kromě Googlu Facebook, Apple a Amazon - jsou v Evropě podrobovány častým kontrolám. Evropským státům mimo jiné vadí, že odvádějí jen velmi nízké daně.


Zoot skončil v listopadu poprvé v historii v zisku. Firma zeštíhlila o 400 lidí a třetinu výdejen

On-line prodejce oblečení Zoot se zřejmě dostává z problémů. Společnost oznámila, že za listopad byla vůbec poprvé v historii svého fungování v provozním zisku. Vydělala 600 tisíc korun. "Drastické osekání nákladů a nastavení nového směřování firmy, které využívá konkurenční výhody, jako je možnost vyzkoušet si zboží před placením, přineslo svůj kýžený výsledek," uvedl v tiskové zprávě Zootu Lukáš Uhl, který se snaží e-shop od začátku roku postavit na nohy. Vypadá to tak, že Zoot, jenž se letos na jaře dostal kvůli dlouhodobě ztrátovému hospodaření a vysoké zadluženosti do insolvence, se pomalu vzpamatovává.


Michal Stupavský
investiční stratég skupiny CONSEQ