TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Špatná nálada pokračovala

    • týden na finančních trzích

Minulý týden globální akciové trhy spadly o dalších 12 %, od začátku března ztrácejí 23 % a od začátku roku dokonce 30 %. Na vině není samozřejmě nic jiného než masivní šíření globální pandemie COVID19, toho času především v Evropě a USA. 

TÝDEN NA FINANČNÍCH TRZÍCH - Špatná nálada pokračovala
  • Koronavirus poškozuje důvěru v německou ekonomiku, je nejníže od roku 2008
  • Automobilkám se rapidně propadá odbyt, žádají o podporu
  • Ekonomové chválí ČNB: Vyslala jasný signál na podporu ekonomiky
  • Nastane razantní útlum ekonomiky, domnívá se guvernér ČNB Rusnok
  • Schillerová počítá se zvýšením schodku rozpočtu o desítky miliard Kč
  • Vláda by mohla podpořit podnikatele a firmy až bilionem korun
  • Koronavirus paralyzoval automobilový průmysl. Polovina firem omezuje výrobu
  • Koronavirus uvěznil Čechy doma. Roste prodej knih přes internet, zájem je o stolní hry
  • Zisk ČEZ loni stoupl na 14,5 miliardy korun, pomohlo zdražování elektřiny
Více informací níže.


Globální trhy korporátních dluhopisů na tom byly minulý týden velice zle, když oslabily o 9 %. Největší ránu dostala ropa, která propadla o dalších 20 % a od začátku roku je dokonce v téměř 60% mínusu. Barel severomořského Brentu se momentálně obchoduje kolem 27 dolarů. Minulý týden byl asi nejvýznamnější tím, že v globálním finančním systému začaly chybět americké dolary s tím, jak se chtěli investoři dostat k bezpečné likviditě. Ve výsledku index amerického dolaru proti dalším hlavním světovým měnám posílil o nevídaná 4 %. Česká koruna nebyla výprodejů ušetřena, když vůči euru ztratila 4 % a vůči dolaru 8 %. Výprodej zasáhl také české státní dluhopisy, jejichž index za tento týden odepsal 1 % s tím, jak se investoři povšechně stahovali z rozvíjejících se trhů (emerging markets). Ani zlato jako hlavní bezpečný přístav nebylo výprodejů ušetřeno, když oslabilo o 2 % pod úroveň 1500 dolarů za trojskou unci. V aktuálním týdnu se globálním finančním trhům nedaří o mnoho lépe. Evropské akcie jsou momentálně v přibližně 4% mínusu. Investoři pravděpodobně čekají na to, až se počty nově nakažených v Evropě a USA stabilizují.

ZAJÍMAVOSTI UPLYNULÉHO TÝDNE

Koronavirus poškozuje důvěru v německou ekonomiku, je nejníže od roku 2008

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu klesla nejníže od finanční krize v roce 2008, a to kvůli obavám z dopadů, které patrně bude mít na ekonomiku epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Německá ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadu ZEW klesne a propad je vysoce pravděpodobný i ve druhém čtvrtletí.
 

Automobilkám se rapidně propadá odbyt, žádají o podporu

Automobilky zažily v Evropské unii nejhorší vstup do nového roku od roku 2013. Prodeje nových osobních automobilů jim zde poklesly v lednu i v únoru o 7,5 procenta, informovalo Evropské sdružení výrobců automobilů. V únoru to znamenalo prodej 957 tisíc vozů. To nejhorší ale výrobce stále teprve čeká. Kvůli koronavirové pandemii na starém kontinentu zavírají své závody, produkce bude stát přinejmenším několik týdnů.
 

Ekonomové chválí ČNB: Vyslala jasný signál na podporu ekonomiky

Pondělní snížení úrokových sazeb centrální bankou hodnotí ekonomové hlavně jako signál trhům, že je ČNB připravena v případě potřeby zasáhnout a pomoci ekonomice. Navíc podle nich nejde ve světle vývoje na globálních trzích o překvapivý krok.
 

Nastane razantní útlum ekonomiky, domnívá se guvernér ČNB Rusnok

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je zřejmé, že nastane razantní útlum ekonomiky. S pokračováním mimořádné situace přitom podle něj roste pravděpodobnost, že ekonomika klesne. Vyplývá to z vyjádření Rusnoka na pondělní tiskové konferenci po mimořádném zasedání bankovní rady. Ta dnes snížila úrokové sazby o půl procentního bodu.
 

Schillerová počítá se zvýšením schodku rozpočtu o desítky miliard Kč

Ministerstvo financí počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun. Novelu zákona o státním rozpočtu představí ministerstvo v řádu dnů, informovala na twitteru ministryně Alena Schillerová (za ANO). Podle informací ČTK by měl schodek rozpočtu stoupnout o desítky miliard korun. Návrh bude dále počítat s úsporami a přesunutím peněz z fondů Evropské unie.
 

Vláda by mohla podpořit podnikatele a firmy až bilionem korun

Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.
 

Koronavirus paralyzoval automobilový průmysl. Polovina firem omezuje výrobu

Od pondělí bude zhruba čtvrtina firem z automobilového průmyslu uzavřená, více než polovina firem omezuje výrobu. Sektor bude ochromený z 80 procent, uvedlo dnes v tiskové zprávě Sdružení automobilového průmyslu.
 

Koronavirus uvěznil Čechy doma. Roste prodej knih přes internet, zájem je o stolní hry

Knihkupcům v souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru vzrostly prodeje na internetu. Nákup v e-shopu si v těchto dnech často poprvé vyzkoušeli i zákazníci, kteří dosud navštěvovali výhradně kamenné prodejny. Lidé si objednávají především beletrii, zájem je také o tituly, které se zabývají rozvojem osobnosti, dětské knihy či recepty. Lépe proti běžnému období se prodávají i společenské hry. Vyplývá to z ankety ČTK mezi knihkupci.
 

Zisk ČEZ loni stoupl na 14,5 miliardy korun, pomohlo zdražování elektřiny

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně stoupl o čtyři miliardy na 14,5 miliardy korun. Firmě pomohl hlavně růst cen elektřiny a také obchod s komoditami. Tržby společnosti vzrostly ze 184,5 miliardy v roce 2018 na loňských 206,2 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které v úterý firma zveřejnila.


Michal Stupavský
investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.