TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Akciové valuace indikují podprůměrné očekávané výnosy

    • Akciové valuace

Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,9 %.

TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Akciové valuace indikují podprůměrné očekávané výnosy Co se nicméně očekávání do příštích pěti let týče, zde jsme spíše skeptičtí. Naše globální akciová valuace totiž momentálně dosahuje úrovně +32 %, což je stále výrazně výše než neutrální pásmo -10 % až +10 %. Akcie jsou tak podle našeho názoru momentálně nadhodnocené minimálně o 20 %.

Ocenění globálních akciových trhů je tedy velmi vysoké a pro střednědobý horizont příštích pěti let očekáváme průměrné roční akciové výnosy včetně dividend pouze kolem 4-5 %. Očekáváme přitom, že valuace by měly v průměru každý rok klesat o přibližně 6 % v rámci procesu navracení se k dlouhodobému průměru (mean-reversion).

Tuto skutečnost plně reflektujeme v naší globální akciové alokaci, v rámci které jsme se na konci září rozhodli akcie podvážit na -25 %. Přitom nemůžeme vyloučit, že v následujících týdnech naše akciové podvážení ještě zvýšíme. Celkově máme proto momentálně na akcie mírně negativní názor.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›