TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Globální P/E na nejvyšší úrovni v tomto tržním cyklu

    • Akciové valuace

Přestože se světová ekonomika momentálně nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války a korporátní zisky celosvětově meziročně klesají v průměru o téměř 30 %, akciové trhy jsou na tom díky masivním monetárním stimulům klíčových centrálních bank relativně dobře, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World je od začátku roku v pěkném plusu 2,4 %.

TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Globální P/E na nejvyšší úrovni v tomto tržním cyklu Mírný akciový růst a dramatický pokles korporátních zisků způsobil, že globální valuační ukazatel P/E je momentálně na nejvyšší úrovni v tomto tržním cyklu. Aktuální hodnota globálního P/E činí 27,7. Tato hodnota je velmi výrazně výše než dlouhodobý průměr 20,2 a je taktéž poměrně výrazně výše než klíčová úroveň dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky, která činí 25,4. 

Ocenění globálních akciových trhů je proto velmi vysoké a pro střednědobý horizont příštích pěti let očekáváme průměrné roční akciové výnosy včetně dividend pouze kolem 4 %. Očekáváme přitom, že valuace by měly v průměru každý rok klesat o přibližně 6 % v rámci procesu navracení se k dlouhodobému průměru (mean-reversion).

Tuto skutečnost plně reflektujeme v naší globální akciové alokaci, v rámci které jsme se na konci září rozhodli akcie podvážit na -25 %. Přitom nemůžeme vyloučit, že v následujících týdnech naše akciové podvážení ještě zvýšíme. Celkově máme proto momentálně na akcie mírně negativní názor.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›