TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Maržově očištěné P/E indikuje nadhodnocenost globální akciových trhů

    • Akciové valuace

Globální akciové trhy dle nejširšího indexu MSCI All Country World za poslední týden posílily o 1 %. Ve výsledku naše globální kompozitní proprietární akciové valuace vzrostla z +30 % na +31 %, což je stále nejvyšší úroveň od poloviny roku 2002. Je tedy výrazně výše oproti neutrálnímu pásmu -10 % až +10 %, ve kterém můžeme považovat ocenění globálních akciových trhů za férové či neutrální.

TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ – Maržově očištěné P/E indikuje nadhodnocenost globální akciových trhů Globální akciové trhy jsou tak momentálně oceněny velmi vysoko, resp. jsou poměrně dosti drahé. Průměrný očekávaný roční výnos ve střednědobém horizontu příštích pěti let včetně dividend nyní očekáváme pouze kolem úrovně 3-4 %.

Naším alternativním valuačním indikátorem je globální proprietární maržově očištěné P/E. Jeho hodnota momentálně činí 26,8. To je výrazně výše než dlouhodobý průměr na úrovni 18,9 a také výše než linie dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 23,6. I podle tohoto valuačního ukazatele jsou tak globální akciové trhy momentálně oceněny poměrně hodně vysoko. Sluší se dodat, že vyšších úrovní tohoto globálního valuačního ukazatele jsme byly svědky pouze třikrát v jeho historii od roku 1995. Při technologické bublině na přelomu tisíciletí, na začátku roku 2018 a na začátku letošního roku.

Vysoké ocenění globálních akciových trhů jsme v posledním měsíci  a půl reflektovali v naší globální akciové alokaci, když jsme původní akciové nadvážení ve dvou krocích poměrně výrazně snížili. Nyní jsme tak v akciích nadvážení pouze velice mírně a nemůžeme vyloučit, že další akciové prodeje budou následovat.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›