TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ - Akciové valuace indikují silně podprůměrné očekávané výnosy

    • Akciové valuace

Pokud přihlédneme k faktu, že se momentálně světová ekonomika nachází v nejhlubší hospodářské recesi od 2. světové války, přičemž globální HDP by mělo podle poslední prognózy Mezinárodního měnového fondu z října letos poklesnout o 4,4 %, výkonnost globálních akciových trhů od začátku letošního roku je mimořádně příznivá.

TÝDENÍK AKCIOVÝCH VALUACÍ - Akciové valuace indikují silně podprůměrné očekávané výnosy

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World zatím totiž letos připisuje zisk 8 %. Přitom jenom za listopad zatím globální akciové trhy připisují zisk 11 %. Výrazně nadstandardní listopadové zhodnocení bylo způsobeno především velice nadějnými zprávami ohledně nových vakcín proti koronaviru od společností Pfizer, Moderna a AstraZeneca.


Na druhou stranu globální korporátní zisky momentálně klesají meziročním tempem 27 %. V důsledku růstu tržních cen akcií a poklesu korporátních fundamentů jako zisky a tržby se valuace globálních akciových trhů dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2002. Naše globální proprietární akciová valuace ve výsledku vzrostla na bezprecedentních +39 %! Přitom na začátku roku se globální akciová valuace pohybovala na výrazně nižší hladině +12 %.


Náš valuační model proto momentálně indikuje průměrné očekáváné roční akciové výnosy v příštích pěti letech, včetně dividend, pouze kolem 4 %. Akcie, zejména v USA, jsou momentálně enormně drahé a nic na tom nemění rekordně nízké úrokové sazby a očekávání, že klíčové centrální banky budou udržovat extrémně uvolněnou měnovou politiku ještě po několik následujících let.
 

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›