TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Dluhopisový výnos je velmi vzácné zboží

    • dluhopisy

Jak ukazuje dnešní graf od Bank of America, z globálního pohledu je dluhopisový výnos velmi vzácné zboží. Přibližně 20 % všech dluhopisů dnes totiž nese záporný výnos do doby splatnosti. To znamená, že pokud investoři drží tyto dluhopisy až do jejich splatnosti, s jistotou zaznamenají ztrátu.

TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Dluhopisový výnos je velmi vzácné zboží

Navíc přibližně 40 % všech dluhopisů nese výnos do doby splatnosti do 1 %. Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná globální míra inflace se momentálně pohybuje mezi 2-3 %, průměrný globální reálný dluhopisový výnos do doby splatnosti je hluboce záporný. To znamená, že držením těchto dluhopisů investoři zaznamenávají reálnou ztrátu, tedy po zohlednění inflace.

V nejbližším období se přitom situace pravděpodobně příliš nezlepší, neboť všechny klíčové centrální banky provádí masivní nákupy dluhopisů, čímž udržují dluhopisové výnosy do doby splatnosti na těchto nízkých hladinách, resp. tržní ceny na maximech. Jenom dodejme, že tržní cena dluhopisu a dluhopisový výnos do doby splatnosti jsou dvě strany téže mince, přičemž se pohybují proti sobě. Když cena dluhopisu roste, výnos do doby splatnosti klesá a naopak.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

Upozornění k publikovaným článkům ›