TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Globální objem dluhopisů se záporným výnosem blízko historického maxima z loňského roku

    • Dlhopisové trhy

Globální dluhopisové trhy zatím mají za sebou v letošním roce vynikající období, mimo jiné díky bezprecedentním monetárním stimulům klíčových centrálních bank. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays připisuje od začátku roku vysoce nadstandardní zhodnocení 6,3 %.

TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Globální objem dluhopisů se záporným výnosem blízko historického maxima z loňského roku

Strmý růst tržních cen vládních i korporátních dluhopisů měl mimo jiné za následek, že průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti od začátku roku velice výrazně poklesl o 0,55 % na aktuálních 0,90 %, což je blízko historického minima. Průměrný globální reálný výnos do doby splatnosti je proto hluboce záporný.

Důsledkem této mimořádné dluhopisové výkonnosti je rovněž skutečnost, že momentálně činí globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti 16,6 bilionu dolarů, což je blízko historického maxima na úrovni 17,0 bilionu dolaru ze srpna loňského roku.

Dle průměrného globálního dluhopisového výnosu do doby splatnosti i dle globálního objemu dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti jsou dluhopisy jako globální třída aktiv jednoznačně nejdražší v historii. Proto je jejich očekávané průměrné roční zhodnocení ve střednědobém horizontu příštích pěti let velice slabé.


Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s

 

Upozornění k publikovaným článkům ›