TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Objem dluhopisů se záporným výnosem globálně činí 14 bilionů dolarů

    • dluhopisy

Globální dluhopisové trhy zatím v letošním roce zaznamenaly mimořádně úspěšné období, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku připisuje zisk 6,3 %. Dluhopisy tak v průběhu globální pandemie Covid-19 jednoznačně prokázaly diverzifikační benefity.

TÝDENÍK DLUHOPISOVÝCH TRHŮ – Objem dluhopisů se záporným výnosem globálně činí 14 bilionů dolarů

K této vysoce nadstandardní investiční výkonnosti přitom výrazně přispělo nastavení měnové politiky klíčových centrálních bank v čele s americkým Fedem a Evropskou centrální bankou, které v rámci svých programů nákupů aktiv neboli kvantitativního uvolňování v masivním měřítku nakupují jak vládní, tak i korporátní dluhopisy. Tím podporují jejich tržní ceny v růstu a zároveň snižují požadované dluhopisové výnosy do doby splatnosti.

Průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg aktuálně činí 0,90 % a pohybuje se tak poblíž historického minima. Dluhopisy jsou tak jako globální třída aktiv momentálně nejdražší v historii. Tuto skutečnost plně reflektujeme v naší globální alokaci aktiv našich investičních portfolií, v jejímž rámci máme globální dluhopisovou složku vůči srovnávacím indexům neboli benchmarkům výrazně podváženou. Domníváme se proto, že dluhopisy jako globální třída aktiv nyní pro střednědobý horizont příštích pěti let příliš atraktivní potenciál očekávaného zhodnocení nenabízejí.

Tento pohled také dokládá graf, který ukazuje globální objem dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti. Ten momentálně činí 14,1 bilionu dolarů a není tak příliš vzdálen historickému maximu z loňského srpna, kdy tato hodnota činila 17,0 bilionu dolarů. Pokud nese dluhopis záporný výnos do doby splatnosti, jeho tržní cena je tak vysoká, že pokud investoři tyto dluhopisy budou držet až do jejich splatnosti, s jistotou budou realizovat ztrátu.Sluší se přitom dodat, že globální podíl dluhopisů se záporným výnosem do doby splatnosti na všech dluhopisech činí přibližně 20 %. Situace na globálních dluhopisových trzích je tak i touto optikou momentálně vskutku bezprecedentní.

 

Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.

 

 

Upozornění k publikovaným článkům ›