Úrokové náklady z dluhu americké federální vlády letos přesáhnou jeden bilion dolarů

    • Denní glosa

Vládní finance největší ekonomiky světa jsou nyní v poměrně komplikované situaci. Americká federální vláda totiž v loňském roce zaplatila úroky z vládního dluhu ve výši 853 miliard dolarů, což je nové historické maximum. Názorně to ukazuje následující graf.


Pokud bychom tyto úrokové náklady poměřili s americkým HDP, dospějeme k závěru, že v loňském roce činil poměr úrokových nákladů na HDP 3,3 %, což je také novodobé maximum. Možná ještě zajímavější je statistika o tom, že v loňském roce utratila americká vláda na úrocích čtvrtinu všech daňových příjmů! Je proto otázkou, do jaké míry jsou z dlouhodobého hlediska americké vládní finance s aktuálním dluhem ve výši 31 bilionů dolarů skutečně udržitelné.

Podle analytických odhadů přitom v letošním roce přesáhnou zaplacené úroky z amerického vládního dluhu poprvé v historii jeden bilion dolarů. Přitom také platí, že na nějakou výraznou konsolidaci amerického fiskálního dluhu to v tuto chvíli rozhodně nevypadá. Americké ministryni finance Janet Yellen proto rozhodně nemáme vůbec co závidět a udržitelnost, resp. spíše neudržitelnost amerického vládního dluhu rozhodně zůstává jednou z potenciálních černých labutí pro následující období.

Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›