V prosinci se česká inflace pravděpodobně dostane mírně nad 3 %

    • týden na finančních trzích

Minulý týden mě zaujaly následující články a další dokumenty:
 
1) Ruchir Sharma publikoval na webu Financial Times vynikající článek s názvem „The mother of all bubbles“. Autor se v širším kontextu zabývá nebývalou dominancí amerického akciového trhu. Článek si můžete přečíst na následujícím odkazu.
 
2) Hlavní ekonom Torsten Slok americké společnosti Apollo Global Management, jednoho z největších alternativních asset manažerů na světě, vydal vynikající výhled na rok 2025, primárně zaměřený na americkou ekonomiku a americké finanční trhy. Dokument si můžete stáhnout na následujícím odkazu.
 
3) A ještě jednou Torsten Slok. Ve svém včerejším newsletteru zveřejnil poměrně kontrariánskou makroekonomickou myšlenku, a to sice tu, že se na základě jeho analýzy zdá, že má inflace v USA určitou tendenci zrychlovat a že by proto mohl Fed v průběhu příští roku základní úrokovou sazbu fed funds rate zvýšit, přestože aktuální konsenzus analytiků počítá s pokračujícím poklesem základní úrokové sazby. Analýzu si můžete prostudovat na následujícím odkazu.
 
4) Investiční výhled na rok 2025 vydala také největší investiční společnost na světě, americký BlackRock. Dokument si můžete stáhnout na následujícím odkazu.
 
5) Vynikající analýzu brazilského akciového trhu s primárním zaměřením na valuace publikoval Damien Cleusix. Můžete si ji prostudovat na následujícím odkazu.
 
6) Slavný americký investor a ekonom John Hussman publikoval na webu Financial Times vynikající článek s názvem „New eras, same bubbles: the forgotten lessons of history“. Článek se zabývá dlouhou historií amerického akciového trhu a akciovými valuacemi, které jsou nyní na americkém akciovém trhu podle jeho nejoblíbenějšího ukazatele rekordní. Článek si můžete prostudovat na následujícím odkazu.
 
7) Ratingová agentura Moody’s v pátek poněkud překvapivě mimo standardní harmonogram revizí snížila rating Francie z úrovně "Aa3" na "Aa2". Rating se tak dostal na stejnou úroveň, jakou v tuto chvíli drží další dvě klíčové ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch. Fiskální trajektorie Francie je na tom v tuto chvíli opravdu poměrně dosti špatně s tím, že rozpočtový deficit v poměru k HDP by se měl za celý letošní rok pohybovat kolem enormně zvýšené úrovně 6 %. Článek si můžete přečíst na webu agentury Reuters na následujícím odkazu.
 
V úterý zveřejnil Český statistický úřad inflaci za listopad. Meziroční míra inflace zůstala na říjnové úrovni 2,8 % a udržela se tak v tolerančním pásmu České národní banky (1-3 %).

V prosinci se česká inflace pravděpodobně dostane mírně nad 3 % Meziměsíční inflace pak poklesla z 0,3 % na 0,1 %.
Vzhledem ke statistickému efektu nízké srovnávací základny – meziměsíční pokles o 0,4 % v prosinci loňského roku – je nyní poměrně pravděpodobné, že se v letošním prosinci dostane meziroční míra inflace mírně nad 3 %, a kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům, především v sektoru služeb, se bude meziroční míra inflace držet poblíž 3 % také v první polovině příštího roku. Proto se také domnívám, že ČNB na čtvrtečním zasedání pravděpodobně ponechá základní úrokovou sazbu – dvoutýdenní repo sazbu – beze změny na úrovni rovných 4 %.
 
Makro stratég Tavi Costa z americké investiční společnosti Crescat Capital v rámci prosincového dopisu investorům zveřejnil vynikající graf, který zcela jednoznačně potrhuje skutečnost, že americká fiskální trajektorie je v delším časovém horizontu velice pravděpodobně neudržitelná. Aktuální deficit amerického rozpočtu totiž činí přibližně 7 % HDP a úrokové náklady 4 % HDP, což je skutečně kombinace, kterou se nevyznačuje žádná další vyspělá ekonomika.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, nedařilo se akciím ani dluhopisům. Globální akciový index MSCI All Country World odepsal 0,9 % a globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal dokonce 1,2 %, což je na dluhopisové poměry skutečně hodně. Na druhou stranu se docela dobře dařilo komoditám, když globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return posílil o 1,3 %.
Od začátku roku je v tuto chvíli výkonnost hlavních indexů následující: akcie posilují o 19 %, dluhopisy klesají o 1 % a komodity posilují o 5 %. České vládní dluhopisy pak posilují o 3 %.
Detailnější pohled na výkonnosti od začátku letošního roku je pak následující:

3 nejlepší investiční aktiva: zlato a stříbro shodně +29 %, a index amerických akcií s velkou tržní kapitalizací S&P 500 +27 %.

3 nejhorší investiční aktiva: americké vládní dluhopisy se splatností nad 20 let -6 %, euro vůči dolaru -5 % a severomořská ropa Brent -3 %.



Michal Stupavský
Investiční stratég
 

Upozornění k publikovaným článkům ›