Ve čtvrtek velice silně zklamala data o americkém HDP za první čtvrtletí. Zatímco konsenzuální odhad ekonomů počítal s růstem o 1,0 % (mezikvartálně a anualizovaně), zveřejněný pokles o 1,4 % pro investory představoval studenou sprchu. Jedná se o první pokles americké ekonomiky od prvního pandemického roku 2020. Přitom důvodem poklesu byl výrazně vyšší než očekávaný deficit obchodní bilance kvůli nárůstu importů a zpomalení akumulace zásob. Můj základní globální makroekonomický scénář stagflace se tak již v tuto chvíli začíná naplno realizovat. Na druhou stranu nás v pátek potěšila data o českém HDP za první čtvrtletí. Česká ekonomika totiž vzrostla o 0,7 % mezikvartálně, přičemž konsenzuální odhad ekonomů počítal s růstem o 0,4 %. Nicméně strukturu růstu českého HDP zveřejní Český statistický úřad až za měsíc.
Při negativním sentimentu na globálních finančních trzích pokračoval dolar ve výrazném posilování. Dolarový index DXY, který měří výkonnost dolaru vůči koši dalších hlavních světových měn, především euru a jenu, posílil o 1,7 %. Vůči euru dolar posílil o 2,3 % na 1,055 USD/EUR. Koruna oslabovala. Vůči dolaru koruna oslabila 3,8 % na 23,34 CZK/USD a vůči euru o 1,2 % na 24,61 CZK/EUR. Ukazuje se tak, že velcí mezinárodní investoři korunu a korunová aktiva stále považují za rizikovější aktiva.
Globální akciové trhy pokračovaly v poklesu, když nejširší globální akciový index MSCI All Country World odepsal dalších 2,7 %.
-
Nám dělalo radost, že se podstatně více dařilo rozvíjejícím se akciovým trhům (MSCI Emerging Markets +0,1 %) než rozvinutým akciovým trhům (MSCI World -3,0 %).
-
Dále nám dělalo „radost“, že nadprůměrně klesaly americké akcie (S&P 500 -3,3 % a NASDAQ -3,9 %).
-
Také nám dělalo radost, že pouze mírně poklesly japonské akcie (Nikkei -0,9 %) a že dokonce mírně posílily akcie v rozvíjející se Asii v čele s Čínou (MSCI Asia ex-Japan +0,6 %).
-
Na druhou stranu nám radost nedělalo, že nadprůměrně poklesly akcie ve střední Evropě (CECEEUR -5,1 %).
Také globální dluhopisové trhy pokračovaly v poklesu, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond odepsal další 1,0 %. Pokles jde nicméně především na vrub výraznému posílení dolaru, neboť průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti vzrostl pouze o 2 bazické body na 2,57 %.
-
Indexy korporátních dluhopisů investičního i neinvestičního spekulativního stupně (higj-yield) poklesly přibližně o 1 %.
-
Výnos do doby splatnosti nejdůležitějšího globálního dluhopisového instrumentu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností (10-year US Treasury Bond), vzrostl o 3 bazické body na 2,93 %.
-
Výnos do doby splatnosti německého vládního dluhopisu s 10letou splatností poklesl o 3 bazické body na 0,94 %.
-
Index českých vládních dluhopisů mírně posílil o 0,4 %. Výnosová křivka českých vládních dluhopisů je i nadále silně invertovaná, neboť výnosy do doby splatnosti na krátkém konci výnosové křivky jsou vyšším než na jejím dlouhém konci. Dvouletý výnos na konci minulého týdne činil 5,34 % a desetiletý výnos činil 4,30 %.
Globální komoditní index S&P GSCI posílil o 1,6 % a cena severomořské ropy Brent vzrostla o 2,5 % na 109 dolarů za barel.
Michal Stupavský
Investiční stratég