Vladan Kubovec: Oceňování administrativních budov je velmi neflexibilní

  Investorům do nemovitostí chybí optimismus, do nákupů za stále ještě přemrštěné ceny se nehrnou. Na trhu nejsou peníze zámořských fondů, které vnímají region střední Evropy jako nebezpečný a drahý, německé fondy zase postrádají dostatečně zelené budovy. „Praha kvůli extrémně složitým a dlouhým povolovacím procesům ztratila status ostrova stability a jistoty, kam chtěli všichni. Teď ji nahradila Varšava,“ řekl v rozhovoru pro HN portfoliomanažer fondu Conseq realitní Vladan Kubovec.

  Vladan Kubovec: Oceňování administrativních budov je velmi neflexibilní
  Jestliže na konci loňského roku všechny instituce předpovídaly ekonomice propad, teď se zdá, že půjde o krátkodobou recesi, která záhy pomine. Promítl se tento optimismus i na trh nemovitostí?

  Trh zůstává rozdělený. Ti, kteří tuší, že by mohli mít problémy, a chtějí se zbavit toxických nemovitostí, hýří při prodeji optimismem a drží ceny. Oproti tomu investoři předpokládají, že negativní tlaky, které na ekonomiku působí už druhým rokem, stále přetrvávají. A proto nechtějí akceptovat nabídku prodávajících za stávajících podmínek.

  Uvnitř týmů převažuje pesimističtější nálada, poradenské firmy to zveřejňují natvrdo. Developeři ale stále tvrdí, že brzy bude dobře a není nutné, aby došlo k přecenění. Z našich analýz spíše vyplývá, že není důvod, abychom nakupovali za ceny minulých let, a vyvíjíme tlak na slevu.

  Co podle vás nejvíc ovlivní trh nemovitostí v tomto roce?

  Naprostou změnu trhu přinesl růst úrokových sazeb. Byli jsme dlouho zvyklí, že si půjčujeme za bankovní marži a základní sazba osciluje těsně nad nulou. Tato situace nahrávala těm, kteří nemají vlastní kapitál. Jejich strategií bylo nemovitost koupit, lehce upravit a okamžitě prodat. Ti spoléhali na nepřetržitý růst cen a ti mají také dnes největší problémy.

  Objevily se už na trhu nucené výprodeje?

  Zatím jich je minimum. V dalších měsících bude záležet na tom, kdy znalci promítnou do posudků tlak na vyšší výnosy a kdy banky začnou tlačit dlužníky do navýšení likvidity v případě porušení LTV (loan to value – podíl výše úvěru k zástavní ceně nemovitosti – pozn. red.) důsledkem poklesu hodnoty zajištění úvěru.

  Zatím se nic neděje, ale pokud úrokové sazby zůstanou vysoké dlouho, nutně k tomu dojde.


  Celý rozhovor pro Hospodářské Noviny si můžete přečíst zde.


   

  Upozornění k publikovaným článkům ›