Záhada silného trhu práce v rozvinutých zemích rozluštěna?

    Světová ekonomika zpomaluje už od přelomu let 2017 a 2018. Jsou to již tedy téměř dva roky. Co nicméně zůstává do určité míry záhadou, je velmi dobrá situace na trhu práce v rozvinutých zemích. V USA je momentálně nejnižší míra nezaměstnanosti za 50 let, v Japonsku je míra nezaměstnanosti velmi nízká dlouhodobě a také trhy práce v Evropě na tom nejsou vůbec zle. Konec konců v Česku máme také nejnižší míru nezaměstnanosti v historii na úrovni kolem 2 %.

    Vysvětlení nabízí hlavní ekonom jedné z největších investičních společnosti na světě UBS Global Wealth Management Paul Donovan. Podle něj je příběh globálního zpomalení v letošním roce jednoduchý. Nová cla v mezinárodním obchodě mezi USA a Čínou poškozují exporty. Nejistota ohledně obchodu zase poškozuje korporátní investice. Toto je přitom pravda především u velkých společností s komplikovanými globálními dodavatelsko-odběratelskými řetězci. Růst investic v zemích OECD skutečně zpomalil ze 4 % na začátku roku 2018 na přibližně 1 % v současné době.

    Přes tento vývoj zůstaly globální trhy práce silné. Zaměstnanost ve většině hlavních ekonomik rostla, přičemž tyto nárůsty byly docela velké. Může tento stav vydržet?

    Jsou přítomny dva hlavní faktory, které trhy práce podporují. Zaprvé nejistota ohledně globálního obchodu poškozuje velké společnosti. Malé a střední podniky jsou poškozovány mnohem méně, pokud vůbec. Přitom malé a střední podniky tvoři přibližně 70 % zaměstnanosti soukromého sektoru v USA i Evropě.

    Zadruhé společnosti nesnižují investice, protože se obávají budoucí poptávky. Velké společnosti odkládají investice, protože se obávají příštího tweetu amerického prezidenta Trumpa. Jestliže je problémem nejistota a ne slabá poptávka, společnost může expandovat skrze nabírání většího počtu zaměstnanců, spíše než aby investovala. Pokud se expanze ukáže být chybnou, nárůst pracovní síly lze na rozdíl od již uskutečněných investic mnohem jednodušeji obrátit zpátky.

    To znamená, že zpomalení investic může být menší hrozbou globálním pracovním trhům než za normálních podmínek. A toto nastavení globální ekonomiky skutečně může pomáhat udržovat globální zaměstnanost silnou.

    Michal Stupavský,
    investiční stratég Conseq Investment Management a.s.