Zasloužily by si nyní akciové trhy korekci?

    • Denní glosa

Akciové trhy dosáhly dle nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World svého lokálního dna dne 12. října loňského roku. Od tohoto okamžiku akcie připsaly velice silný zisk 18 % a jenom od začátku letošního roku připisují zisk 7 %.

Zasloužily by si nyní akciové trhy korekci?

Je tato silná akciová rally udržitelná i do následujícího období? Domníváme, že je v tuto chvíli na místě spíše obezřetnost, a vůbec bychom se nedivili, pokud by akciové trhy v následujících týdnech alespoň část předchozích zisků odevzdaly. Globální akciové valuace totiž od 12. října vzrostly na poměrně vysokou úroveň. Názorně to na následujícím grafu ilustruje globální valuační indikátor Warrena Buffetta, který je definován jako poměr globální akciové tržní kapitalizace a globálního HDP.

Při lokálním dně 12. října dosahovala hodnota tohoto indikátoru 93 %, což bylo jenom relativně mírně nad úrovní dlouhodobého průměru 88 %. Od tohoto okamžiku nicméně hodnota tohoto indikátoru vzrostla až na aktuálních 107 %, což je dokonce nepatrně nad kritickou hodnotou dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky na úrovni 106 %.

Globální akciové trhy jako celek se proto nyní zdají být mírně předražené. Přitom od roku 2004, kdy máme pro tento valuační indikátor data, převyšovala hodnota této valuační metriky hladinu dlouhodobého průměru plus jedné směrodatné odchylky pouze dvakrát, a to konkrétně před vypuknutím globální finanční krize v roce 2007 a v průběhu pandemie v roce 2021. Celkově se proto domníváme, že by byla v tuto chvíli alespoň částečná korekce předchozích akciových zisků skutečně opodstatněná s tím, že by se měla hodnota Buffettova valuačního indikátoru navrátit do relativně neutrálního pásma blíže dlouhodobému průměru na úrovni 88 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›