Zažijte úspěch rychle rostoucích firem

  Relationship Manager Michal Král si k dnešnímu rozhovoru pozval Radovana Nesrstu, partnera fondu Orbit Capital, Conseq Venture Debt. Diskuze se odehrává v prostředí Manifesta, kde spolu rozebírají fond Orbit Capital, Conseq Venture Debt.

  Zažijte úspěch rychle rostoucích firem

  Zaměňujete pojmy venture debt private equity? Radek důkladně vysvětluje, jaký je mezi nimi rozdíl! Jako konkrétní příklad uvádí společnost Manifesto, která si zvolila pro otevření nové pobočky na Andělu formu venture debt financování.

  V rozhovoru se dozvíte mnoho jiných zajímavých informací včetně dosavadního vývoje fondu, plánovaných akvizic a dalších novinek.

  Skupina Conseq připravuje mimořádný obchodní den fondu Conseq Venture Debt k 30. 6. 2022!


  Pokračování rozhovoru:

  Radku, dosavadní půjčky jsou povedené, je v současné výkonnosti již zahrnutý nějaký uplatněný equity kicker nebo se u stávajících investic projeví později?

  Co se týče equity kicker, to je v zásadě opce nakoupit nějakou menší část podílu ve firmě za dnešní valuaci v budoucnu. Takže ze své podstaty poučka zní: „Čím později se equity kicker uplatňuje, tím větší profit fond nejspíš zrealizuje“. Z tohoto pohledu i my hledáme způsob, jak equity kicker umisťovat co nejpozději. Nicméně jednu transakci už jsme uplatnili, to bylo na Twistu v souvislosti s tím, že se Twisto exitovalo strategickému partnerovi australské fintechové společnosti ZIP, kde jsme equity kicker uplatnili a profit převedli do fondu.

  A jak je to s equity kickrem u společnosti Rohlík?

  U rohlíku je to přesně ten případ o kterém jsem mluvil, v zásadě růst hodnoty firmy je skvělý, takže z našeho pohledu s uplatněním equity kickeru spěchat nebudeme. Já si myslím, že ho budeme uplatňovat v horizontu dvou nebo tří let.

  Nyní úrokové sazby rostou, což mohlo negativně ovlivňovat dosavadní výkonnost fondu. Mohou současní investoři očekávat vyšší výnos?

  RN: Co se týče dopadu nárůstu úrokových sazeb, zaprvé, naše firmy, které investujeme, nejsou zatíženy dluhy, takže to ve své ekonomice nepociťují a pro nás je to příležitost, jak tuto změnu makroprostředí promítnout do našeho pricingu. Někdy se to podaří se zvýšením úrokové sazby neposkytované financováním, někdy jsme schopní vyjednat o trochu vetší equity kicker. Je to případ od případu.

  MK: My v Consequ pružně reagujeme na aktuální situaci na trhu a v dnešních dnech využíváme nástrojů pro uložení volné hotovosti ve fondu jako jsou přímé repo operace u ČNB při aktuální výši repo sazby 5 % nebo umístěním do našeho klienty oblíbeného fondu Conseq depozitní+.

  Radku, plánujete začít vyplácet pravidelnou dividendu z fondu?

  Myslím, že do konce roku 2022 veškerá volná hotovost, včetně té, kterou na posledním upisovacím dni nabereme a umístíme, přepne fond do módu a jednotlivé půjčky budou postupně spláceny. Je vlastně zájem úplně všech tyto splacené prostředky co nejrychleji formou dividendy zasílat zpět investorům.


  Celý rozhovor si můžete poslechnout i formou podcastu.

   

  Upozornění k publikovaným článkům ›