Zhodnocení prvního pololetí: Akcie na výbornou, dluhopisy o poznání horší

    • týden na finančních trzích

Pokud bychom měli zhodnotit vývoj na globálních finančních trzích za první poletí, dospějeme k následujícím závěrům:

  1. Akciové trhy připsaly dle indexu MSCI All Country World vysoce nadstandardní zhodnocení 10,3 %. Primárními dvěma příčinami tohoto velice pozitivního vývoje byl jednal poměrně příznivý vývoj světové ekonomiky, jejíž momentum v průběhu prvního pololetí graduálně zrychlovalo, a jednak šílenství ohledně dopadů umělé inteligence na investory očekávané markantní zvýšení ekonomické produktivity v následujících letech. Globální akciové trhy jsou nyní poněkud předražené, když se globální index MSCI All Country World nyní obchoduje za P/E 21x, tedy 21násobek ročních zisků. Navíc od třetího čtvrtletí loňského roku jsme nezaznamenali větší akciovou korekci, a proto se domnívám, že by nějaké vybírání zisků mohlo být v následujícím období na pořadu dne.

  2. Dluhopisovým trhům se vůbec nedařilo, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate připsal vysokou ztrátu -3,2 %. Primárními dvěma příčinami tohoto negativního vývoje byla jednak z celkového globálního pohledu daleko setrvalejší inflace oproti očekávání většiny investorů z konce loňského roku a jednak rekordní rozpočtové deficity, především v USA, jejichž prostřednictvím se na dluhopisový trh dostávaly rekordní objemy nových dluhopisových emisí.

  3. Index českých vládních dluhopisů skončil přibližně na nule s tím, že ceny českých vládních dluhopisů s delšími splatnostmi klesaly, a naopak ty s kratšími splatnostmi v ceně vzrostly. Naše úroková, resp. durační investiční strategie se tak ukázalo jako naprosto správná, a například náš největší fond, Conseq Invest Dluhopisový, svůj benchmark neboli srovnávací index za první pololetí velice výrazně překonal.

  4. Komoditám se dařilo velice dobře s tím, že globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return připsal velice solidní zisk 5,1 %. Komodity se mi osobně hodně líbí z hlediska dlouhého investičního horizontu kvůli několika fundamentálním sekulárním faktorům, a to včetně faktu, že ceny komodit jsou nyní na relativní bázi vůči globálním akciovým trhů nejlevnější od počátku 70. let minulého století, viz můj týdeník z minulého týdne. Z konkrétních komodit se na výbornou dařilo například stříbru, jehož cena v dolarovém vyjádření vzrostla o více než 20 %.

Zhodnocení prvního pololetí: Akcie na výbornou, dluhopisy o poznání horší

V pondělí 1. července byl zveřejněn klíčový konjunkturální indikátor kondice českého průmyslového sektoru, index nákupních manažerů PMI, a to za měsíc červen. Index poklesl z květnových 46,1 bodů na 45,3 bodů a stále se tak nacházel poměrně hluboko pod klíčovou 50bodovou hranicí, která odděluje expanzi od kontrakce. Co se týče detailů reportu, tak hlavní závěry se oproti předchozím měsícům prakticky nezměnily. Český průmyslový sektor pokračoval v červnu v poklesu, který oproti květnu ještě dále zesílil. Klesal objem průmyslové produkce, klesaly nové průmyslové objednávky, a to kvůli velice slabým poptávkovým podmínkám na domácím trhu i na exportních trzích. V důsledku toho pokračovalo propouštění zaměstnanců z českých průmyslových firem.

Klíčový závěr je podle mého názoru takový, že se český index nákupních manažerů PMI v průmyslu pohybuje pod klíčovou 50bodou hranicí již 25 měsíců v řadě, a to konkrétně od června 2022. Český průmyslový sektor je tak i nadále v poměrně hluboké defenzivě s tím, že zhoršování podmínek v českém průmyslovém sektoru probíhá nepřetržitě již 25 měsíců v řadě.
Ve středu byly rovněž zveřejněny globální indexy nákupních manažerů PMI, což jsou klíčové konjunkturální indikátory aktuální kondice a krátkodobého výhledu na světovou ekonomiku. Globální kompozitní index PMI poklesl z 53,7 na 52,9 bodů a jednalo se tak o první pokles od loňského října. Tento vývoj může indikovat, že světová ekonomika již dosáhla v rámci aktuálního hospodářského cyklu vrcholu. Ochlazení bylo patrné především ve službách, když globální index PMI ve služkách poklesl poměrně výrazně z 54,0 na 53,1 bodů. Globální PMI index v průmyslu poklesl jenom nepatrně z 51,0 na 50,9 bodů.Při analýze vývoje PMI indexů v klíčových ekonomikách je evidentní, že v průběhu června došlo ke zhoršení napříč rozvinutými ekonomikami, USA, eurozónou/Německem a Japonskem, jejichž kompozitní indexy PMI vesměs výrazně poklesly. V tomto ohledu je do očí bijící pokles amerického ISM indexu ve službách, který poklesl rovnou o celých pět bodů z 53,8 na 48,8 bodů, což by mohlo indikovat, že se klíčový sektor americké ekonomiky začal propadat do poměrně výrazného mínusu, byť tento vývoj zatím druhý index, PMI ve službách, nepotvrzuje, neboť ten naopak mírně vzrostl z 54,8 na 55,3 bodů.Zakladatel a CEO americké investiční společnosti Crescat Capital Kevin Smith zveřejnil velice zajímavý graf, který indikuje určitou paralelu mezi současným šílenstvím investorů ohledně umělé inteligence a technologickou bublinou z roku 2000. Na grafu vidíme současného miláčka investorů, společnost NVIDIA, a tehdejšího miláčka investorů, společnost Cisco. Použitým valuačním indikátorem je podíl hrubé hodnoty společnosti (EV – Enterprise Value = Market capitalization + Debt – Cash) na americkém HDP. Současná valuace společnosti NVIDIA dle této metodologie je přitom ještě o poznání vyšší než v případě společnosti Cisco v roce 2000, což by mohlo také představovat určitou indikaci, že by mohly být současné valuace amerických akcií v některých ohledech ještě přepálenější než v roce 2000.
Vývoj na finančních trzích v minulém týdnu byl vesměs velice pozitivní. Globální akciový index MSCI All Country World posílil o 1,9 %, globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posílil o 0,7 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return posílil o 1,6 %.

Michal Stupavský
Investiční stratég

 

Upozornění k publikovaným článkům ›