Jak investovat

Na pomoc začínajícím investorům jsme připravili tři základní pravidla investování, která vám vysvětlí proč je dobré začít s investováním co nejdříve, jak souvisí rizikovost investice s potenciálním ziskem, proč je dobré znát svůj investiční horizont a v čem spočívá kouzlo průměrování.

Zároveň jsme připravili produkty vhodné pro všechny typy investorů - pokud chcete řízení portfólia nechat na týmu našich odborníků, můžete si vybrat Active Invest či Horizont Invest. Pro investory, kteří chtěji mít vše pod svou kontrolou, máme Classic Invest či Private Invest.

Jaká bude očekávaná hodnota mých investic na konci?

Hodnota investice na konci:  Kč

Vaše vklady celkem
 Kč
Zhodnocení
 Kč  % p.a.

Tři klíčová pravidla investování

Začněte co nejdříve, ideálně ještě dnes
Pokud uvažujete nad zásadní otázkou, kdy byste měli s investováním začít, vězte, že čím dříve začnete, tím lépe pro vás. V investování totiž platí klíčový zákon tzv. složeného úrokování, který říká, že výnosy se v průběhu času dále zhodnocují, přičemž s přibývajícím časem se tento efekt se zvyšující se mírou, tzv. exponenciálně zvyšuje.

 • Pokud dnes zainvestujete sto tisíc korun s cílovým investičním horizontem pěti let s průměrným ročním výnosem 5 %, po pěti letech bude mít na svém účtu 128 tisíc (=100 000 krát 1,055). Celkový výnos tak bude činit 28 % a nikoliv 25 % (5 let krát 5 %). 3% dodatečný výnos je představován právě dalším zhodnocením výnosů z prvních let.
 • Pokud ovšem začnete investovat s investičním horizontem 20 let, pak budete mít na konci této periody na svém účtu přibližně 265 tisíc. Celkový výnos tak bude činit 165 % a nikoliv 100 % (20 let krát 5 %). Vidíme, že zde činí celkový dodatečný výnos z průběžného zhodnocování dosažených výnosů dokonce 65 %.

Jak je tedy z tohoto případu jasně vidět, čas hraje ve váš neprospěch a je opravdu ideální nechat vaše úspory “pracovat” co nejdéle.

Akceptujte krátkodobě vyšší riziko prostřednictvím akciových investic
Pokud plánujete investiční horizont delší než 10 let, většina vašich peněz by měla být vložena do akciových investic. Ty jsou sice z krátkodobého hlediska nejrizikovějším typem investic s největší krátkodobou kolísavostí, nicméně v dlouhém investičním horizontu je toto zvýšené krátkodobé riziko dostatečně kompenzováno mnohem vyššími výnosy, například oproti dluhopisovým investicím, které v krátkodobém horizontu měsíců či kvartálu oproti akciím tolik nekolísají, nicméně v dlouhodobém horizontu vám rozhodně vysoké zhodnocení vašich úspor nepřinesou. Toto přitom platí dvojnásob v dnešní době rekordně nízkých úrokových sazeb.

Vyberte si spořící plán s pravidelnými měsíčními úložkami
Pokud budete investovat pravidelně každý měsíc určitou konstantní částku, budete aplikovat dlouhodobě osvědčené pravidlo tzv. průměrování nákladů v čase, které zajistí, že budete své peníze v dlouhodobém horizontu zainvestovávat za o něco nižší než průměrné ceny. Když jsou tržní ceny finančních instrumentů na finančních trzích níže, nakoupíte více jejich jednotek, pokud jsou jejich tržní ceny výše, nakoupíte jednotek méně. Celkovým efektem ovšem budou pro vás relativně příznivé nákupní ceny a navíc se vyhnete riziku časování trhu, že v určitý nevhodný okamžik těsně před větším tržním propadem zainvestujete větší částku peněz.

Pokud se budete těchto tří pravidel v rámci vašich investic držet, budete mít z velké části vyhráno.

Zeptejte se nás

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code
 

Rádi bychom vás informovali, že osobní údaje poskytnuté ve výše uvedené podobě budou použity pouze k odpovědi na tuto korespondenci.

  Active Invest

  Active invest je ideální smlouva pro klienty, kteří chtějí investovat, ale nevyznají se v jednotlivých fondech a chtějí nechat výběr fondů a řízení investičního portfolia na nás.ONLINE UZAVŘENÍ SMLOUVY

   Classic Invest

   Classic Invest je ideální produkt pro klienty, kteří si sami chtějí vybírat jednotlivé podílové fondy a řídit si své investiční portfolio. V rámci Classic Invest lze investovat jednorázově i pravidelně.ONLINE UZAVŘENÍ SMLOUVY

    Horizont Invest

    Horizont Invest je investiční program určený zejména pro dlouhodobé pravidelné investování s daným časovým horizontem (zabezpečení na důchod, rezerva pro děti, splacení hypotéky apod.). Vedle pravidelných investic jsou samozřejmě možné i investice jednorázové.ONLINE UZAVŘENÍ...