Jak investovat

Začínáte s investicemi? Zjistěte, jaká jsou tři základní pravidla investování a dozvíte se, proč je dobré začít s investováním co nejdříve, jak souvisí rizikovost investice s potenciálním ziskem a proč je dobré znát svůj investiční horizont.

Tři klíčová pravidla investování

Začněte co nejdříve, ideálně ještě dnes

Víte, že čím dřív s investováním začnete, tím víc na tom můžete vydělat? V investování totiž platí klíčový zákon tzv. složeného úročení, kdy se výnosy v průběhu času dále zhodnocují a s přibývajícím časem se tento efekt exponenciálně zvyšuje.

Ukážeme si to na příkladech:

 • Pokud dnes zainvestujete sto tisíc korun s cílovým investičním horizontem pěti let s průměrným ročním výnosem 5 %, po pěti letech bude mít na svém účtu 128 tisíc (= 100 000 krát 1,055). Celkový výnos tak bude činit 28 % a nikoliv 25 % (5 let krát 5 %). 3% dodatečný výnos představuje právě další zhodnocení výnosů z prvních let.
 • Pokud ovšem začnete investovat s investičním horizontem 20 let, pak budete mít na konci této periody na svém účtu přibližně 265 tisíc. Celkový výnos tak bude činit 165 % a nikoliv 100 % (20 let krát 5 %). Vidíme, že zde činí celkový dodatečný výnos z průběžného zhodnocování dosažených výnosů dokonce 65 %.

Tento příklad názorně ukazuje, že čas hraje ve váš neprospěch a ideální je nechat vaše úspory „pracovat“ co nejdéle.
PROZKOUMAT TYPY INVESTICÍ


Akceptujte krátkodobě vyšší riziko prostřednictvím akciových investic

Pokud plánujete investiční horizont delší než 10 let, většina vašich peněz by se měla vložit do akciových investic.

Ty jsou sice z krátkodobého hlediska nejrizikovějším typem investic s největší krátkodobou kolísavostí, ovšem v dlouhém investičním horizontu se toto zvýšené krátkodobé riziko dostatečně kompenzuje mnohem vyššími výnosy.

Například v porovnání s dluhopisovými investicemi, které v krátkodobém horizontu (měsíců či kvartálu) oproti akciím tolik nekolísají, jenže v dlouhodobém horizontu vám rozhodně vysoké zhodnocení úspor nepřinesou.
VÍCE O INVESTOVÁNÍ


Vyberte si spořící plán s pravidelnými měsíčními úložkami

Pokud budete investovat pravidelně každý měsíc určitou konstantní částku, budete aplikovat dlouhodobě osvědčené pravidlo průměrování nákladů v čase. To zajistí, že budete své peníze v dlouhodobém horizontu investovat za o něco nižší než průměrné ceny.

Jakmile jsou tržní ceny finančních instrumentů na finančních trzích níže, nakoupíte více jejich jednotek. Pokud jsou jejich tržní ceny naopak výše, nakoupíte jednotek méně.

Celkovým efektem pro vás budu relativně příznivé nákupní ceny a navíc se vyhnete riziku časování trhu, například že v nevhodný okamžik těsně před větším tržním propadem zainvestujete větší částku peněz.

Pokud se budete těchto tří pravidel v rámci vašich investic držet, máte z velké části vyhráno.

Jste už rozhodnutí investovat? Správná volba! Můžete buď svěřit své portfolio zkušeným manažerům přes produkt Active Invest, nebo si můžete prostřednictvím Classic Invest spravovat své investiční portfolio sami. Pro dlouhodobé pravidelné investování je zase ideální produkt Horizont Invest.


Jaká bude očekávaná hodnota mých investic na konci?

Hodnota investice na konci:  Kč

Vaše vklady celkem
 Kč
Zhodnocení
 Kč  % p.a.

Zeptejte se nás

Vložte bezpečnostní kód:
 Security code
 

Vaše soukromí bereme vážně a osobní údaje, které nám poskytnete, použijeme pouze v souladu s podmínkami našich zásad ochrany osobních údajů.

  Active Invest

  Chcete investovat, ale nevyznáte se v jednotlivých fondech? Nechte jejich výběr a řízení investičního portfolia na nás s produktem Active Invest. Naši zkušení portfolio manažeři se o vaše finance postarají.UZAVŘÍT SMLOUVU ONLINE

   Classic Invest

   Vyberte si jednotlivé podílové fondy a řiďte si své investiční portfolio. S produktem Classic Invest můžete investovat jednorázově i pravidelně.ONLINE UZAVŘENÍ SMLOUVY

    Horizont Invest

    Chcete se zabezpečit na důchod, vytvořit finanční rezervu pro děti nebo usnadnit splacení hypotéky? Využijte investiční program Horizont Invest, který je určený zejména pro dlouhodobé pravidelné investování s daným časovým horizontem. Investovat ale můžete i jednorázově...