1. 9. 2011 - Turbulence na akciových trzích snížily výnosy amerických dluhopisů na rekordně nízké úrovně

  V prostředí zvýšení rizikové averze a výprodejů na akciových trzích hledají investoři bezpečný přístav, kam by mohli svůj kapitál ukrýt, než se finanční bouře přežene.

   

  1. 9. 2011 - Turbulence na akciových trzích snížily výnosy amerických dluhopisů na rekordně nízké úrovně

  V minulých týdnech, kdy akciové indexy klesaly o desítky procent, se opět ukázalo, že hlavním bezpečným přístavem je pro mezinárodní investory i nadále trh s americkými vládními dluhopisy (Treasuries).

  Na globálních finančních trzích se totiž točí tolik peněz, že jiné investiční pojistky nejsou dostatečně likvidní, aby mohly obrovskou poptávku investorů pokrýt. Komentátoři se hodně věnovali například švýcarskému franku a zlatu. Tato investiční aktiva i v této době plní roli bezpečnostní pojistky, problémem ovšem je, že jejich nabídka je nedostatečná. Kvůli obrovské poptávce posílil švýcarský frank do té míry, že již několikrát musela švýcarská centrální banka zasáhnout a implementovat devizové intervence. Výrazné krátkodobé posílení švýcarského franku totiž začalo ohrožovat švýcarský exportní průmysl.

  V případě zlata je situace podobná. Raketový růst ceny není v krátkodobém horizontu udržitelný, dílčí korekce budou nepochybně následovat (ta z minulého týdne přitom byla čistě technického rázu, neboť americká derivátová burza CME opět výrazně zvýšila maržové požadavky). Jak dlouho může ještě dlouhodobý trend růstu ceny zlata pokračovat? To nedokáže nikdo přesně odhadnout. Dokud bude ve světové ekonomice tolik nejistot jako doposud, výraznější korekce o mnoho desítek procent se pravděpodobně nedočkáme. Závěr je takový, že pouze asi 1 % světového investičního kapitálu je zainvestováno ve zlatě. Je ho prostě nedostatek. Každý další nárůst poptávky bohužel zavání bublinou.

  Zdá se tak, že pouze americké vládní dluhopisy představují pro investory dostatečně likvidní variantu bezpečného přístavu. O dostatečnou nabídku se investoři bát opravdu nemusí, vždyť deficit amerického federálního rozpočtu se má letos pohybovat kolem 1,5 bilionu dolarů. To, že po odečtení míry inflace jsou reálné výnosy amerických dluhopisů hluboko v záporu (nominální výnos 5letého dluhopisu 1,0 % při meziroční míře inflace 3,6 %) evidentně nikomu příliš nevadí. Dolar je totiž světová rezervní měna, takže poptávka po amerických vládních dluhopisech bude vždycky silná. A pokud poptávka přece jen oslabí, Ben Bernanke opět potřebné dolary natiskne. Reálně znehodnocený dolar v podobě amerického vládního dluhopisu je pořád lepší než zdefaultovaný dluhopis z periferie eurozóny.


  Michal Stupavský, portfolio manager společnosti Conseq