10. 10. 2018 - Opravdu chcete, aby Vaše akciové investice vybírali úředníci?

  Svět investování dobývá pasivní styl prostřednictvím ETF. Jsou to na burzách obchodované fondy, které většinou pasivně sledují výkonnost konkrétního akciového, dluhopisového nebo komoditního indexu. Zatímco v roce 2008 tvořily investice prostřednictvím ETF okolo 5 % majetku ve fondech v USA, do loňského roku se jejich tržní podíl téměř ztrojnásobil.

   

  10. 10. 2018 - Opravdu chcete, aby Vaše akciové investice vybírali úředníci?

  Přízeň investorů si získávají díky nízké nákladovosti oproti tzv. aktivním fondům a neschopnosti řady aktivních manažerů překonat svou přidanou hodnotou výkonnost trhu.

  Pro řadu investorů jsou indexové ETF levné lákadlo, které je zbaví odpovědnosti vybrat si kvalitního investičního manažera.

  Domysleme však, co by stalo, když by mu propadla např. na akciových trzích většina jejich účastníků. Kapitálové trhy, jejichž hlavním úkolem je oddělovat ty, kteří si přízeň zaslouží, od těch ostatních, by rázem ztratily svůj význam. Investoři by svoje peníze ukládali do firem jen proto, že tyto jsou součástí příslušného indexu. O jeho složení rozhodují burzovní komise na základě více či méně objektivních faktorů, které však mají málo společného s reálnou kvalitou konkrétního titulu. Hlavní argument jejich zastánců, že většina investičních manažerů nedosahuje průměrného výnosu trhu, má obdobnou relevanci, jako ten, že většina zaměstnanců pobírá podprůměrnou mzdu.

  Indexové ETF jsou určitě zajímavý doplněk portfolia, nikoli však jeho spása. Jako vždy, ta jednodušší cesta nemusí být vždy ta správná. Pokud většina z nás rezignuje na vlastní úsudek, nečekejme, že na tom dlouhodobě vyděláme.

   

  Lukáš Vácha,
  obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu, Conseq Investment Management