11. 12. 2018 - Čínské akcie jsou momentálně velice atraktivní

  V rámci globální akciové alokace momentálně hodně sázíme na čínské akcie. Přestože jsou v Číně přítomna významná investiční rizika, zejména z titulu zpomalujícího ekonomického růstu a obchodní války s USA, ve střednědobém investičním horizontu čínské akcie nabízí velice atraktivní růstový potenciál. Pro tento investiční názor jsou čtyři hlavní důvody.

   

  11. 12. 2018 - Čínské akcie jsou momentálně velice atraktivní

  1) Atraktivní valuace

  Valuace neboli ocenění aktuálních tržních cen akcií ve vztahu k fundamentálním veličinám jsou oproti globálnímu akciovému indexu daleko atraktivnější. Čínské akcie jsou levnější na všech třech klíčových sledovaných ukazatelích: poměr ceny k zisku P/E na úrovni 12násobku je momentálně 25 % pod úrovní globálního akciového indexu; poměr ceny k účetní hodnotě vlastního kapitálu P/B na úrovni 1,6násobku je momentálně 26 % pod úrovní globálního akciového indexu; a poměr ceny k tržbám P/S na úrovni 1,3násobku je momentálně 12 % pod úrovní globálního akciového indexu.

  S tím, jak se postupně čínské hospodářství přibližuje těm nejvyspělejším ekonomikám, by se měly valuace jejich akcií postupně minimálně přibližovat k průměrné globální úrovni, a právě to by mělo být jednou ze složek očekávané nadvýkonnosti v následujícím období. Jinak řečeno by postupně měla klesat riziková prémie čínského akciového trhu.

   

  2) Nadprůměrná dynamika zisků

  Druhým klíčovým faktorem akciové výkonnosti je očekávaná dynamika růstu korporátních zisků. Zisky čínských burzovně obchodovaných společností by měly v příštím roce růst o 14 %, zatímco průměrné globální tempo bude činit pouze 9 %. Pouze z titulu toho fundamentálního faktoru by si měly čínské akcie příští rok připsat 5% nadvýkonnost.

   

  3) Prostor pro dohánění minulé výkonnosti

  Dalším pozitivním faktorem by měla být slabší akciová výkonnost od začátku letošního roku, když jsou momentálně čínské akcie v 15% mínusu, zatímco globální akciový index je na tom s 5% ztrátou výrazně lépe. Podle pravidla navracení se k průměru (mean-reversion) je důvodné očekávat, že by v následujícím období čínské akcie mohly výkonnost zejména amerických akcií a potažmo globálního akciového indexu dohánět. Stane se tak zejména tehdy, pokud nedojde k zásadnější eskalaci obchodní války s USA.

   

  4) Stále vysoce nadprůměrný růst HDP

  V neposlední řadě budou čínské korporace i nadále těžit z vysoce nadprůměrného, být stále mírně zpomalujícího růstu HDP. Aktuální konsenzus pro příští rok očekává hospodářskou dynamiku na úrovni 6,3 %, zatímco růst světové ekonomiky by měl být ani ne poloviční, na úrovni 3,1 %.
  Když si dáme tyto čtyři klíčové fundamentální faktory dohromady, domnívám se, že přes nezanedbatelná rizika čínské akcie momentálně nabízí velice atraktivní potenciál vysokého budoucího zhodnocení.  

    * Akciové indexy MSCI China a MSCI All Country World
    Zdroje: Bloomberg a FocusEconomics

   

  Michal Stupavský,
  investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.