11. 4. 2019 - Nejen volby, ale i bondy

  Pomalu si začínáme zvykat, že výnosy jednotlivých skupin rizikových aktiv nejsou tak synchronizované, jako v minulých letech. Ke slovu opět přichází aktivní přístup k investování a vyhledávání podhodnocených aktiv.

   

  11. 4. 2019 - Nejen volby, ale i bondy

  Tipem pro odvážné tak může být v těchto dnech díky prezidentským volbám velmi „viditelná“ Ukrajina, resp. její trh se státními dluhopisy. Ten nabízí pro domácí, nízkými úroky otrávené, investory až pohádkové výnosy. V lokální měně hřivně dvouleté obligace nabízejí na naše poměry až lichvářských 20 %, pětileté pak 16 %, v dolarech je to pak něco okolo 10 %.

  Můj hlavní argument, proč tato sázka může stát za hřích, je prostá domněnka, že už pro Ukrajinu o moc hůře být nemůže. Vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu a kromě války se dále zostřit nemohou. Země je zmítaná korupcí, většina obyvatelstva nedůvěřuje státní správě, ale i v tomto případě platí, že situace i díky předpokládaným výsledkům prezidentských voleb má spíše potenciál se zlepšit než naopak. Země je díky záchranné finanční lince od mezinárodních institucí velmi těsně připoutána k západu a v poslední době se objevuje zájem i ze strany velkých zahraničních investorů o ukrajinská aktiva. Předpokládané napojení ukrajinského dluhopisového trhu na vypořádací systém Clearstream může tento trend jedině podpořit. Zda se v tomto případě vyplatí staré moudro o tom, že nakupovat je třeba levně a před ostatními, ukáže až budoucnost.

  Lukáš Vácha,
  obchodní ředitel Conseq Investment Management a.s.