11. 8. 2015 - FED - nejistota pokračuje

  Jestliže mělo být po posledním červencovém týdnu jasněji v tom, kdy FED (poprvé od roku 2006) zvedne sazby, tak není. Růst HDP byl sice po tradičně slabém prvním čtvrtletí v tom druhém lepší, necelých 6 desetin procenta mezikvartálního růstu je však nemastný, neslaný výsledek. 


  11. 8. 2015 - FED - nejistota pokračuje

  Trh práce se dále zlepšuje a nezaměstnanost je, alespoň dle oficiálních měřítek, poblíž plné zaměstnanosti. Minulý týden ve svém prohlášení po zasedání FED řekl, že mu pro zvýšení sazeb stačí vidět „nějaké“ dodatečné zlepšení trhu práce a „rozumná“ jistota, že se inflace ve střednědobém horizontu dostane ke 2 %.

  To první není moc velká překážka. Z trhu práce totiž ono „nějaké“ dodatečné zlepšení nejspíš přijde – vzhledem k tomu, jak je FED mentálně nastavený, k odškrtnutí této podmínky postačí absence negativního překvapení u dat za tvorbu pracovních míst, které budou do dalšího zasedání zveřejněna ještě dvakrát.

  Ovšem to, zda a kde FED najde dostatečnou oporu pro svou víru, že inflace skutečně ke 2 % míří, je méně jisté. Tato víra se totiž
  v zápisu ze zasedání objevila už v prosinci minulého roku a od té doby se celková inflace propadla až k nule. Jádrová inflace coby lepší měřítko poptávkových tlaků poklesla od té doby na 1,2 % a je tak na úrovni konce 1. čtvrtletí 2011. Vzhledem k pokračujícímu efektu silného dolaru, který se projevuje v klesajících importních cenách, a obnovenému poklesu cen ropy v červenci jako důsledek neutuchajícího boje Saudské Arábie a dalších zemí o tržní podíl, se dá čekat, že tyto faktory budou ceny ovlivňovat i ve druhé polovině roku. To nakonec neuniklo ani FEDu, který v červenci vypustil zmínku o „stabilizovaných cenách“ energií, a naopak ponechal zmínku
  o „klesajících cenách neenergetických dovozů“, což je jen sofistikovanější způsob vyjádření faktu, že silný dolar snižuje ceny dovážených věcí.

  Kromě cen energií navíc dostala rovnice „nízká oficiální nezaměstnanost = brzy rychlá inflace“ další trhlinu v podobě mzdových dat – čtvrtletní růst celkových mzdových nákladů byl ve 2. čtvrtletí nejslabší od roku 1982, což připomíná, že nízká míra nezaměstnanosti nemusí vždy a automaticky znamenat z řetězu utrženou inflaci.

  Další zasedání FEDu se koná v polovině září, do konce roku pak jsou v plánu ještě další dvě. V datech v posledních týdnech se najde každý – ten, co čeká brzké zvýšení, stejně tak jako zapřisáhlá holubice. Podobně nejednoznačná je i komunikace FEDu.
  V nadcházejících 6 týdnech tak očekávejme zvýšenou volatilitu na dluhopisovém i měnovém trhu a výrazně větší citlivost na příchozí data. Rozhodnuto totiž zdaleka není. 
   

  Martin Lobotka

  hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.